Video Foto Galeri Yazarlar
15.9.2019 - Pazar

Filistinliler Mescid-i Aksa’ya Akın Ederek Kapıları Önünde Nöbete Başladı

Okunma: 425
FİLİSTİN 12 Mart 2019 22:45
Videoyu Aç Filistinliler Mescid-i Aksa’ya Akın Ederek Kapıları Önünde Nöbete Başladı

İşgal polisinin Mescid-i Aksa’yı boşaltıp kapılarını kapatmasını protesto için yüzlerce Filistinli Mescid-i Aksa’ya akın ederek ikindi namazını kapıların önünde kıldı.

KahveKitap
Kudüs’teki dini ve milli şahsiyetler, Filistinlilerden bugün (12 Mart Salı) ikindi namazını El-Esbat Kapısı önünde kılmalarını istedi.

Batı Yaka’da ve 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlilere de seslenen dini ve milli şahsiyetler, Mescid-i Aksa’da nöbet tutma çağrısında bulundu.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) da Filistinlilerden Mescid-i Aksa’ya gitmelerini ve işgal güçlerinin Mescid-i Aksa’yı kapatma kararına direnmelerini istedi.

Hamas, konuyla ilgili yayınladığı bildiride, işgalcilerin Mescid-i Aksa’da emrivaki yapma girişimlerine Filistin halkının izin vermeyeceğini söyledi.

Kudüslülerin 16 yıl aradan sonra yeniden açılan Er-Rahme Kapısı Namazgahı’nın tekrar kapatılmasına izin vermemesi sebebiyle son günlerde işgal güçlerinin Kudüs’te ve Mescid-i Aksa’da gerginliği tırmandırdığı ifade edildi.

Bu arada, Kubbetu’s-Sahra Sahanlığı’ndaki işgal polisi karakolunda yangın çıkmasının ardından işgal polisinin cemaate saldırdığı ve ikisi kadın dört kişiyi gözaltına aldığı kaydedildi.

İslami Vakıflar Dairesi, işgal güçlerinin yaşlı, kadın, çocuk demeden cemaate saldırdığını, bekçilerden bayılanların olduğunu fakat işgal güçleri izin vermediği için ilk yardım ekiplerinin Mescid-i Aksa’ya giremediğini açıkladı.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder