Video Foto Galeri Yazarlar
23.10.2017 - Pazartesi

Fransa'da OHAL Kapsamında Bir Cami Daha Kapatıldı

Okunma: 1263
GÜNDEM 12 Nisan 2017 07:57
Videoyu Aç Fransa'da OHAL Kapsamında Bir Cami Daha Kapatıldı

Fransa'da OHAL bahanesiyle camilerin kapatılmasına bir yenisi daha eklendi!

 Paris yakınlarındaki Torcy kasabasındaki bir cami kapatıldı.

FRANSIZ BAKAN GEREKÇELERİ SIRALADI

İçişleri Bakanı Matthias Fekl, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, " Bazı vaazlarda, Cumhuriyet yasalarına açıkça düşmanlık yapılırken, yine vaazlarda içlerinde özellikle Şii Müslümanlar ile Museviler gibi bazı gruplara yönelik kin ve nefret içeren söylemler yapılıyordu. "dedi.

Devletin otoritesi, laiklik ve demokrasi ilkelerinin, bu camideki vaazlarda reddedildiğini kaydeden Fransız Bakan, buralarda verilen mesajların Cumhuriyet değerlerine karşı çıkarken, güvenlik ve kamu düzeni için tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Kapatılma ile ilgili valilik genelgesinde, iki imamın, cami cemaati içinde yer alan ve terör hücresi üyesi oldukları şüphesiyle 20 Nisan'da duruşmaları başlayacak bazı sanıklara destek verdikleri kaydedildi.

OHAL KAPSAMINDA 20'DEN FAZLA CAMİ KAPATILDI

Fransa'da olağanüstü hal uygulamasının ilanından bu yana 20'den fazla cami ve mescit kapatıldı. Paris'in 6 bölgesinde 13 Kasım 2015'te düzenlenen ve 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti.

Olağanüstü hal, Nice'te geçen yıl 17 Temmuz'da düzenlenen ve 84 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısının ardından uzatılmıştı.

Kaynak : Yeniakit

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |