Video Foto Galeri Yazarlar
22.7.2019 - Pazartesi

Fransa’da Sarı Yeleklilerin protestoları ülke ekonomisini sarsıyor

Okunma: 319
DÜNYA 15 Ocak 2019 10:36
Videoyu Aç Fransa’da Sarı Yeleklilerin protestoları ülke ekonomisini sarsıyor

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron iktidarına yönelik iki aydır devam eden "Sarı Yelekliler"in protestoları ülke ekonomisini sarsmaya başladı.

KahveKitap

Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE), 2018 yılının son çeyreğindeki ekonomik büyüme hızının sadece yüzde 0,2 olarak gerçekleştiğini duyurdu. 2018 yılının üçüncü çeyreğinde, yüzde 0,4 oranında artış yaşayan Fransa’nın son çeyrekteki büyüme hızının düşüşünde ülke geneline yayılan protestoların etkili olduğu tahmin ediliyor.

Rezervasyonlarda düşüş

Paris Belediye Başkan Yardımcısı Jean-François Martins, sadece aralık ayında otel rezervasyonlarında yüzde 3 oranında düşüş yaşandığını ve bunun da 50 ila 100 milyon euro arasında değişen bir zarar anlamına geldiğini açıkladı.

Air France, yüzde 5’i geçen son dakika iptallerin maliyetinin en az 15 milyon euro olduğunu duyururken, FNAC ve DARTY gibi kitapevi, elektronik ve beyaz eşya zincirleri ise Fransa ve Belçika’daki mağazalarının aralık ayında 45 milyon euro zarar ettiğini açıkladı.

Ulusal Alışveriş Mağazaları Konseyi ise, gösterilerin başladığından bu yana zararlarının 2 milyara ulaştığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Macron, pazartesi günü vatandaşlara 'açık mektup' yazıp, sorunlu konuların 15 Mart'a kadar halkla birlikte müzakere edileceğini duyurmuştu.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder