Video Foto Galeri Yazarlar
17.10.2017 - Salı

Fransa'dan Rusya ve İran'a Suriye çağrısı

Okunma: 1277
GÜNDEM 26 Eylül 2016 16:21
Videoyu Aç Fransa'dan Rusya ve İran'a Suriye çağrısı

Fransız Bakan Ayrault, "Rejime destek veren Rusya ve İran'a bu çıkmaza yol açan stratejiye son vermeleri çağrısında bulunuyorum. Aksi takdirde Halep'te işlenen savaş suçlarının ortağı olacaklar" dedi

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, Halep'teki saldırıların sona ermesi için girişimde bulunmamaları halinde Rusya ve İran'ın, "bölgede işlenen savaş suçlarının ortağı olacaklarını" söyledi.

Ayrault, yaptığı yazılı açıklamada, Fransa, ABD ve İngiltere'nin girişimiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) konuyla ilgili acil toplandığını hatırlattı.

Esed rejiminin bölgede çatışmayı şiddetlendirme yolunu seçtiğini belirten Ayrault, "Oysa herkes Suriye'de siyasi çözümden başka bir yol olmadığını biliyor. Rejime destek veren Rusya ve İran'a bu çıkmaza yol açan stratejiye son vermeleri çağrısında bulunuyorum. Aksi takdirde Halep'te işlenen savaş suçlarının ortağı olacaklar." ifadelerini kullandı.

Ayrault, BMGK'daki toplantıda Halep'te sivilleri tehdit eden çatışmaların sona ermesi için gerekli perspektifin oluşturulması ve bölgeye insani yardımların ulaştırılmasının sağlanması gerektiğini vurguladı.

Kaynak : Dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |