Video Foto Galeri Yazarlar
16.6.2019 - Pazar

Fransa’dan Trump’a yanıt: Burnunu sokmamalı!

Okunma: 841
DÜNYA 9 Aralık 2018 16:20
Videoyu Aç Fransa’dan Trump’a yanıt: Burnunu sokmamalı!

ABD Başkanı Donald Trump'ın Paris'teki gösteriler ile ilgili attığı tweet hakkında Fransa hükumetinden cevap geldi. Paris yönetimi, "Trump, Fransız siyasetine burnunu sokmamalı" ifadelerini kullandı.

Fransa hükümetinden yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Sarı Yelekliler eylemlerine ilişkin yorumlarına yanıt verildi.Trump, “İnsanlar doğayı korumak için üçüncü dünya ülkelerine fazla para ödemek istemiyor. ‘Biz Trump’ı istiyoruz!” diye bağırıyorlar” demişti.

Sayı çoğalıyor 1385 kişi gözaltına alındı

Fransa’da zamların iptal edilmesine rağmen ‘Sarı Yelekliler’in öfkesi dinmiyor. Eylemciler dün 4’üncü kez Paris sokaklarına akın ederek ‘Macron istifa’ sloganlarıyla Elysee Sarayı’na yürüdü. “Zenginler daha çok zenginleştirildi, orta ve alt düzeyde geliri olan vatandaşlar daha çok fakirleşiyor” sloganlarıyla Paris’te bir araya gelen göstericiler polisle çatışarak kent meydanlarını savaş alanına çevirdi.

Birçok aracın ateşe verildiği gösterilerde bir kepçeyi ele geçiren eylemciler güvenlik duvarını aşmaya çalıştı. Duman altında kalan başkentteki gösterilerde şu ana kadar 1385 kişinin gözaltına alındığı, 300 kişinin ise tutuklandığını açıklandı. 17’si polis, 135 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

 


Haber var islah eder, haber var ifsad eder