Video Foto Galeri Yazarlar
20.6.2019 - Perşembe

FUA VE KEFERYA'DA SON DURUM!

Okunma: 3190
SURİYE 22 Temmuz 2018 00:27
Videoyu Aç FUA VE KEFERYA'DA SON DURUM!

Fua Ve Keferya Anlaşmasının Detaylarını açıklandı, anlaşma gereği bölge boşaltıldı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Hey’et Tahriru’ş-Şam görüşme sorumlusu Abdullah el-Hasan İba’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İdlib şehri ve kırsalında bulunan sivil kurumlar ve askeri yapılar tarafından Fua ve Keferya dosyasının barışçıl ya da askeri yolla halledilmesi doğrultusunda gelen talepler üzerine; ve aynı zamanda mubarek devrimimizin geçirmiş olduğu zor koşullarla birlikte iki beldenin özgürleştirilmesi için operasyon odası kuruldu ve gözetleme ve teçhizat hazırlıkları başlatıldı. Bu süreçte düşman İran’la görüşmeler yürütülmeye devam ediyordu.”

El-Hasan, görüşmelerin Şii milislerin her iki beldeden çıkmasını, sivillerden ise isteyenlerin kalması, isteyenlerin çıkması ve buna mukabil Suriye devrimi nedeniyle tutuklanan 1500 kadın ve erkek esirin bırakılması maddelerini içerdiğini belirtti.

Ayrıca ittifakın, Şam “Seyyide Zeyneb” bölgesinde Hizbu-İran hapishanelerinden 27 esir savaşçının çıkarılması ve yine Fua beldesinden 4 esirin serbest bırakılması maddesini içerdiğini belirtti.

Görüşme yetkilisi: “Nusayri rejimi hapishanelerindeki her bir esirin serbest bırakılması ve devrimimizin ve mubarek cihadımızın korunması için elimizden gelen hiçbir şeyin esirgenmeyeceğini” tekit etti.

ESİR TAKASLARI GERÇEKLEŞİNCE FUA VE KEFERYA BOŞALTILDI

Boşalan beldelerde Beşer Esed'e ve İran'a ait resim ve levhalar indirildi, Camii'lerde yer alan şirk unsurları toplatıldı.

Suriye Geçici Hükümetine bağlı Vakıflar, Davet ve İrşad bakanlığı, Keferya ve Fua’da bulunan İran milislerinin ayrılmadan önce “Hüseyniye” olarak adlandırdıkları mescidlerin resimlerini yayınladı.Bakanlık iki beldede bulunan İran destekçilerinin astıkları şirk ve Allah’tan başkasından yardım isteme (İstiğase) sloganlarını kaldırdı. Milislerin şirk ibadetlerinde kullandıkları taşlar itlaf edildikten sonra, ezan okundu ve cuma namazı eda edildi.

Belirtilmesi gerekir ki, Keferya ve Fua beldeleri Kuzey Suriye’de İran’ın en önemli kalelerindendi. Birkaç kez Devrim Muhafızları, Irak ve Lübnan milislerinden yardım alınarak kuşatması açılmaya çalışılsa da, mücahidlerin Güney Haleb İs bölgesinde gerçekleştirdikleri şiddetli savunmalarla tüm ilerleme girişimleri başarısızlıkla sonuçlandı.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder