Video Foto Galeri Yazarlar
24.9.2017 - Pazar

Gambiya ya demokrasi ithal edildi

Okunma: 9597
ORTA AFRİKA 22 Ocak 2017 15:06
Videoyu Aç Gambiya ya demokrasi ithal edildi

Gambiya'nın efsane lideri Yahya Jammeh ülkesine veda etti

Afrika’nın batısındaki İslam ülkesi Gambiya’da Yahya Jammeh dönemi resmen sona erdi. Batı yanlısı Afrika ülkelerinin askeri müdahalesiyle işgalin eşiğine gelen ülkede, otoriter lider Yahya Jammeh “kan dökülmemesi” için görevden çekildi. 22 yıl Gambiya’yı yöneten Jammeh’in siyasi sicilinde Batı’yı kızdıran kaliteli icraatları kaldı.

Gambiya lideri Yahya Jammeh’in Batı’yı kızdıran 6 icraatı


İngiliz Milletler Topluluğu’nu terk etti

Eski bir İngiliz sömürgesi olan Gambiya, 1965’te bağımsızlığını kazanmış fakat birçok alanda İngiliz sömürgesinden kurtulamamıştı. Jammeh "Yeni-sömürgeci hiçbir kuruluşa üye olmayacağız" diyerek 2013’te ülkesini bu topluluktan çıkardı.

 Gambiya’yı İslam Devleti ilan etti

Jammeh, 2015 yılında "Gambiya'nın kaderi, Yüce Allah'ın ellerindedir. Bugünden itibaren Gambiya bir İslâm devletidir. Vatandaşlarımızın haklarına saygı duyan bir İslâm devleti olacağız" diyerek ülkedeki yönetim biçiminin İslam Devleti olduğunu ilan etti. Gambiya’da İslam Devleti her ne kadar oturmamış bir sistem olarak kaldıysa da Jammeh’in bu tavrı bölge ülkelerinde de İslami yönetimlerin çoğalmasını sağlayacağı korkusuyla, Haçlı zihniyetli Batı ülkelerini paniğe sevk etti.

Arakanlı Müslümanlara sahip çıktı 

Batı’nın üç maymunu oynadığı Arakan sorununa duyarsız kalmayan Jammeh, mazlum Arakan halkına sahip çıkarak onları ülkesine davet etti ve gerek ekmeğini gerek ülkenin kısıtlı imkânlarını Arakanlı mazlumlarla paylaşma sözü verdi.

 2014’te ABD destekli darbeyi püskürttü 

Uzun süredir aralarının açık olduğu İngiliz-ABD ittifakı tarafından devrilmeye çalışılan Jammeh, 2014’te ciddi bir askeri darbe girişimiyle karşılaştı. Jammeh, darbede parmağı olduğunu deşifre ettiği Gambiyalı 2 ABD vatandaşını hapse attırdı. ABD Dışişleri’nin üst üste yaptığı açıklamalarda Jammeh’i çoktan hedefe koyduğu açıkça göze çarptı. ABD güdümlü Senegal ordusunun Gambiya’ya girmesi üzerine jet hızıyla yayınladığı “Gambiya’ya askeri operasyonu destekliyoruz” açıklaması işgalcilerin başı ABD’nin niyetini ortaya çıkardı.

ABD VE BATI BU İCRAATLARI İÇİNE SİNDEREMEYİP SENEGALİ KUŞATTIRARAK YAHYA JAMMEH LİDERLĞİNE SON VERDİRDİLER. 

 

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |