Video Foto Galeri Yazarlar
27.2.2020 - Perşembe

Gazeteciler Komitesi: İsrail 16 Gazeteciyi Gözaltına Aldı

FİLİSTİN 9 Nisan 2019 18:03
Videoyu Aç Gazeteciler Komitesi: İsrail 16 Gazeteciyi Gözaltına Aldı

Gazetecileri Destekleme Komitesi, işgal güçlerinin Filistin topraklarında gazetecilere yönelik ihlallerini artırdığını ve Filistinli gazetecileri hedef alan ihlallerde bunun açıkça gözlemlendiğini söyledi.

Komite, 2019 yılının ilk çeyreğinde işgal güçlerinin Filistin topraklarında gazetecilere yönelik ihlalleri ile ilgili bir rapor yayınladı ve söz konusu dönemde ihlallerin 150’ye ulaştığını bildirdi.

Raporda, yılın ilk çeyreğinde 66 gazetecinin hedef alınarak ateş açıldığı ve yaralandığı, söz konusu gazetecilerden 43’ünün Gazze Şeridi sınırında düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerini takip eden gazetecilerden olduğu belirtildi.

Gazetecilerden 10’unun gerçek mermi, patlayıcı mermi ve şarapnel parçasıyla yaralandığı kaydedilen raporda, 23 gazetecinin de yanıklara, yaralanmalara ve kırıklara yol açan göz yaşartıcı bombaların doğrudan isabetiyle yaralandığı ifade edildi.

Raporda, 6 gazetecinin işgal güçlerinin attığı bombalardan çıkan yoğun gazdan etkilendiği, 4 gazetecinin plastik mermiyle yaralandığı, yaralı gazeteciler arasında 4 kadın gazetecinin de olduğu açıklandı.

Komite, 2019’un ilk çeyreğinde 16 gazetecinin gözaltına alındığını ve 6 gazetecinin gözaltı sürelerinin uzatıldığını, 17 gazetecinin olayları takip etmesinin engellendiğini ve 2 gazetecinin tehdit edildiğini söyledi.

Raporda ayrıca yılın ilk çeyreğinde işgal güçlerinin 8 gazetecinin evlerine baskın düzenlediği, 4 gazetecinin cihazlarına ve dosyalarına el koyduğu bildirildi.

İşgal güçlerinin yılın ilk üç ayında 7 gazeteciye para cezaları verdiği kaydedilen raporda, işgal güçlerinin ayrıca Filistinli gazetecilere hakaret ettiğine ve kötü muamelede bulunduğuna dikkat çekildi.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM