Video Foto Galeri Yazarlar
25.5.2019 - Cumartesi

Gazze'de Ateşkes Ve Uzlaşı Görüşmesi

Okunma: 738
FİLİSTİN 23 Eylül 2018 12:12
Videoyu Aç Gazze'de Ateşkes Ve Uzlaşı Görüşmesi

Hamas lideri Heniyye, Gazze'yi ziyarete gelen Mısır heyetiyle uzlaşı ve ateşkesi masaya yatırdı.

Hamas lideri İsmail Heniyye, Gazze Şeridi'ni ziyaret eden Mısır güvenlik heyeti ile Filistin uzlaşısı ve ateşkese ilişkin gelişmeleri değerlendirdi. Hamas yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi'ni ziyaret eden Mısır güvenlik heyetinin Hamas lideri İsmail Heniyye ile bir araya gelerek, Filistin uzlaşısı ve ateşkese dair gelişmeleri görüştüğü kaydedildi.

Hamas ve Mısır arasındaki stratejik ilişkilerin geleceği, Filistin davasının karşı karşıya kaldığı sorunlar ve İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın da ele alındığı görüşmenin olumlu bir atmosferde geçtiği duyuruldu.

Milli uzlaşıda Mısır'ın gösterdiği çabanın sonuçlarının yanı sıra anlaşmalar temelindeki yaklaşımların, Hamas'ın, Filistin davasının maruz kaldığı zorluklar karşısında ulusal birliği yeniden tesis etmesi amacıyla yeniden gözden geçirildiği belirtildi.

Görüşmede 2014'teki anlaşmalar ve işgalci İsrail'in üstlendiği yükümlülükler çerçevesinde ateşkesi sağlamlaştırmak için iki tarafın da gösterdiği çabaların ele alındığına vurgulandı.

Gazze Şeridi'ndeki ablukayı sona erdirme ve Filistin halkının sıkıntılarını hafifletme yollarının da ele alınan konular arasında olduğu ifade edildi. 

Mısır istihbarat teşkilatındaki Filistin dosyasından sorumlu Tuğgeneral Ahmed Abdulhalık ile Mısır'ın Filistin Konsolosu Abdullah Şehade'nin bulunduğu heyet, birkaç saat süren ziyaretin ardından Beyt Hanun Sınır Kapısı aracılığıyla Gazze'den ayrıldılar. 

Fetih Hareketi Merkezi Komite Üyesi Azzam Ahmed başkanlığında bir heyet, geçen çarşamba günü başkent Kahire'ye ulaşmıştı. Heyet üç gün süren ziyaret kapsamında Mısır istihbaratıyla Filistin uzlaşısının tamamlanmasının yollarını masaya yatırmıştı. 

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder