Video Foto Galeri Yazarlar
18.1.2020 - Cumartesi

Gazze’de İnsanlık krizde

FİLİSTİN 11 Şubat 2016 20:10
Videoyu Aç Gazze’de İnsanlık krizde

İsrail’in Gazze’ye son saldırısının ardınan bir buçuk yıl geçti. BM’ye göre Gazze’deki insani kriz temiz su kaynakların azlığı, enerji sıkıntısı ve yüksek işsizlik oranı giderek büyümeye devam ediyor.

Kıyam Terzi
BM'nin İşgal Altındaki Filistin Bölgeleri İnsan Hakları Koordinasyon Ofisi'nin Filistin yönetimi ile ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmada işgal altındaki Filistin bölgelerindeki acil yardım ihtiyacının 571 milyon dolar olduğu açıklandı.

İnsani Müdahale Planı çerçevesinde 63 BM temsilcisi ve 144 sivil toplum kuruluşu tarafından yürütülen programlara uluslararası bağışçıların katkılarıyla yürütülen yardımlarla 1.6 milyon Filistinlinin acil eğitim, yiyecek, barınma, temiz su ve korunma ihtiyaçlarının karşılanması planlanıyor.

İnsan Hakları Koordinasyon Ofisi müdürü David Carden “İşgal altındaki Filistin bölgesinde yürütülen insani faaliyet, dünyanın diğer yerlerinde yürütülen faaliyetlerden tamamen farklı. Yaklaşık 50 yıldır süren İsrail işgalinin izlerini taşıyor” açıklamasında bulundu.
Yapılacak yardımların öncelikle Gazze'de bulunan 1.2 milyonluk Filistinliye ulaştırılması hedefleniyor. Yardımların 300 milyon dolarlık en büyük kısmı, yüzde 46'sı çocuk olan 1.6 milyonluk Filistinlinin yiyecek ihtiyaçlarının karşılanmasına ayrılacak.

İsrail işgali altındaki Filistinlilerin 1.7 milyonunun temiz suya erişimi yok. 1.5 milyon Filistinli ise doğal ya da insan eliyle oluşturulmuş felaketlerden dolayı yerlerinden edilmiş ve bir barınağa ihtiyaç duyuyor.
Kaynak : time turk
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM