Video Foto Galeri Yazarlar
23.1.2019 - Çarşamba

Gazze'den İsrail'e Elektrik Protestosu

Okunma: 1195
FİLİSTİN 5 Ocak 2018 15:37
Videoyu Aç Gazze'den İsrail'e Elektrik Protestosu

Kudüs konusunda yaşanan gerilimin ardından Filistinliler bu sefer 'elektrik' için sokaklar açıktı. Gazze’de yüzlerce kişi elektrik kesintilerini protesto etti.

NisaButikAdana

Middle East Eye'nin haberine göre Gazze'de yüzlerce kişi elektrik kesintilerini protesto etti. Filistinli yetkililerin İsrail makamlarına yeniden elektrik akımını sağlamaları için başvurduğu ancak bir cevap alınamadığı belirtildi. AFP'nin haberine göre yüzlerce Filistinli elektrik kesintileri ve kötüleşen ekonomik durum karşısında protesto yürüyüşleri yaptılar.

Protestoculardan biri olan Muhammed Nofal "Bizim isteklerimiz haklı. Makul bir yaşam için gereken temel ihtiyaçlarımızın karşılanmasını istiyoruz” dedi. AFP'ye konuşan Nofal, "Yaşam şu günlerde Gazze'de gerçekten çok zor. Yemek, su, güvenlik, sınırdan geçiş, eğitim ve sağlık yok” diye konuştu.


 

HAMAS-ABBAS YÖNETİMİ ÇATIŞMASI

İsrail'in Filistin topraklarında yarım asrı aşan bir zamandır devam ettirdiği işgal Gazze'de 10 yıldır abluka olarak devam ediyor. 2 milyon insanın hem abluka hem ambargoya mamruz kaldığı Gazze'de elektrik kesintilerinin hem İsrail yönetimi hem de El Fetih ve Hamas arasındaki çatışmanın bir sonucu olduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda Nisan'da bir açıklama yapan Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Gazze şeridinin elektrik borçlarını ödeme üzerinden Hamas'a verilen garantiyi iptal edeceğini belirtmişti. Hamas'ın bölgedeki hakimiyetini zayıflatmak için bu yolun seçildiği ifade edilse de Hamas yakın bir zamanda Gazze'deki yetkilerini Abbas yönetimine devretmiş ve buradaki yürütmeyi feshetmişti. Bunun üzerine 'Uzlaşı Hükümeti'nin kurulduğu ifade edilmiş, ardından Bakanlar Kurulu da Gazze'de toplanmıştı.

GÜNDE 3-4 SAAT ELEKTRİK

İsrail yetkililerinin elektrik akışını iyileştirmeleri takdirde günlük 3-4 saat olan elektrik akımının iki katına çıkacağı ifade ediliyor.

HATTIN YENİLENMESİ İÇİN İSRAİL'E BAŞVURULDU

Sivil İdare Bakanı Hussein al-Sheikh ise yaptığı bir açıklamada Filistin yönetiminin Gazze'nin elektrik faturasını ödemeyi tekrar garanti edeceğini ve İsrail'e 50 megavatlık hattın yenilenmesi için başvurduklarını ifade etti.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana