Video Foto Galeri Yazarlar
17.2.2019 - Pazar

Gazze'den uluslararası topluma çağrı

Okunma: 948
FİLİSTİN 11 Mayıs 2018 10:38
Videoyu Aç Gazze'den uluslararası topluma çağrı

Gazze'deki 'Ablukayla Mücadele Halk Komitesi', İsrail'in 12 yıldır uyguladığı ablukanın kaldırılması için bir kez daha uluslararası topluma çağrı yaptı.

NisaButikAdana

Gazze'deki "Ablukayla Mücadele Halk Komitesi", İsrail'in 12 yıldır uyguladığı ablukanın kaldırılması için bir kez daha uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Komite Başkanı Cemal el-Hudari, Gazze'de yaptığı basın açıklamasında, bölgedeki hayat şartlarının her geçen gün kötüleştiğini belirterek, "Gazze, çağdaş tarihin en uzun ablukasına maruz kaldı. Abluka, bölgede yaşayan 2 milyon Filistinlinin hayatını, sağlık, ekonomi, insani ve eğitim başta olmak üzere her alanda ciddi anlamda olumsuz etkiledi." ifadelerini kullandı.

İsrail'in uyguladığı ablukanın "yasa dışı, gayri ahlaki, insanlık dışı ve uluslararası hukuka aykırı" olduğunu belirten Hudari, uluslararası topluma bölgede daha fazla trajedi yaşanmaması için harekete geçme çağrısı yaptı.

Filistin'de 2006'da yapılan ve Hamas'ın kazandığı seçimlerin ardından İsrail, Gazze Şeridi'ne kara, deniz ve havadan abluka uygulamaya başlamıştı. Uluslararası tepkilere rağmen Gazze'ye yönelik abluka aralıksız sürüyor.

Filistin Merkezi İstatistik Bürosu'nun verilerine göre, yaklaşık 2 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde yoksulluk oranı yüzde 53'ü buluyor. Bölgede işsizlik ise yüzde 44 seviyesinde.

Kaynak : Dünyabülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana