Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2019 - Cuma

Gazze Halkı Büyük Dönüş Yürüyüşleri Faaliyetlerine Devam Etti

Okunma: 441
FİLİSTİN 20 Ekim 2018 12:55
Videoyu Aç Gazze Halkı Büyük Dönüş Yürüyüşleri Faaliyetlerine Devam Etti

Siyonist liderlerin tehditlerine rağmen Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma faaliyetlerine katılan Gazze halkına saldıran işgal güçleri onlarca kişinin yaralanmasına ve göz yaşartıcı bombalarla boğulma tehlikesi geçirmelerine neden oldular.

KahveKitap
Gazze’deki Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, işgal güçlerinin Gazze sınırında gösteri yapan halka ateş açması ve yoğun bir şekilde göz yaşartıcı bomba kullanması sonucu 25’i çocuk ve 4’ü basın ve sağlık çalışanı olmak üzere 130 kişinin yaralandığını duyurdu.Filistin Kızılay teşkilatı ise kendisine bağlı ilk yardım ve acil ekiplerinin müdahale ettiği kişi sayısının 219’u bulduğunu belirtti.Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri verdiği bilgide işgal liderlerinin tehditlerine meydan okuyan Gazze halkının daha önce görülmemiş bir yoğunlukta bugünkü Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerine iştirak ettiğini söyledi.

İşgal ordusu uçaklarından birinin bir grup genci hedef alması sonucu bazı gençlerin yaralandığı bilgisini verirken, işgal ordusu uçağın Gazze çevresindeki yerleşkelere yangın çıkarıcı balon hazırlayan gençleri hedef aldığını iddia etti.

Gazze halkı Cuma namazını kıldıktan sonra ikindi namazını müteakiben başlayacak olan Büyük Dönüş Yürüyüşlerinin 30’cu Cuması etkinliklerine katılmak için hazırlanan eylem çadırlarına gitmeye başladı.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri ayrıca, dönüş çadırlarına gelen halkın özellikle de gençlerin keskin nişancı işgal askerlerinin görüş mesafesini kapatmak için lastik yaktıklarını, bazılarının da hazırladıkları yangın çıkarıcı balonları Gazze çevresindeki Yahudi yerleşkelerine gönderdiklerini ifade etti.

Gazze tarafında bunlar olurken, işgal güçlerinin Gazze halkını korkutmak ve caydırmak için Gazze’yi 1948 topraklarından ayıran sınırdaki duvara çok sayıda tank ve piyade konuşlandırdığı belirtildi.

30 Mart’ta başlayan Büyük Dönüş Yürüyüşlerinde şimdiye kadar 215 kişi işgal askerlerinin ateşiyle şehit olurken, 22 binden fazla kişi de yaralandı.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder