Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Gazze saldırısında 5 kişi hayatını kaybetti!

Okunma: 1651
FİLİSTİN 13 Kasım 2018 15:40
Videoyu Aç Gazze saldırısında 5 kişi hayatını kaybetti!

İsrailli kaynaklar, Gazze’den İsrail’e 400’den fazla roketin ateşlendiğini söylerken, AFP’nin haberine göre, bu 2014’teki son İsrail saldırısının ardından ateşlenen en yüksek füze sayısı oldu.

KahveKitap

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 5 Filistinlinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi’ne düzenlenen İsrail saldırısında 24 saat içinde 5 Filistinlinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İsrail ordusu, savaş uçaklarının İsrail’i hedef alan savaşçılara karşı hava saldırısı başlattığını açıklarken, karşılıklı bombardımanlar, taraflar arasında yeni bir savaşın patlak vermesine ilişkin korkulara neden oldu.

400 roket ateşlendi

İsrailli kaynaklar, Gazze’den İsrail’e 400’den fazla roketin ateşlendiğini söylerken, AFP’nin haberine göre, bu 2014’teki son İsrail saldırısının ardından ateşlenen en yüksek füze sayısı oldu. İsrail ordu sözcüsü Avichay Adraee yaşananların ardından Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Donanma gemileri, Hamas’a bağlı deniz kuvvetleri tarafından kullanılan özel mekanizmaları hedef aldı” dedi.

Adraee, aralarında güvenlik merkezi ve kritik noktaların da bulunduğu Hamas’a ve İslami Cihat Hareketi’ne bağlı 150’den fazla özel hedefin vurulduğunu açıkladı.

Abbas yurt dışı ziyaretini yarıda kesti

Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan habere göre, Kuveyt ziyaretinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a eşlik eden Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Hüseyin eş-Şeyh, “İsrail’in Gazze saldırıları ve bölgede yaşanan gelişmeler nedeniyle Filistin Devlet Başkanı’nın yurt dışı ziyaretini yarıda keserek ülkesine dönme kararı aldığını” duyurdu.

WAFA Salı günü yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Batı Şeria’da 9 vatandaşı tutuklandığını bildirirken, işgal birliklerinin Gazze Şeridi’nin merkezinde bulunan en-Nasır mahallesindeki yerleşim yerlerine saldırılar düzenlediğini duyurdu.

Hamas’tan soruşturma çağrısı

Hamas Hareketi ise İsrail’in sivilleri ve yerleşim yerlerini hedef alması hakkında soruşturma açılması için çağrıda bulundu.

Hamas yaptığı yazılı açıklamada, “İsrail işgali tüm kırmızıçizgileri ve tüm uluslararası anlaşmaları ihlal ediyor. Korkunç İsrail suçlarına karşı bağımsız bir soruşturma açılmalı. Hamas, İsrail’in insanlığa karşı işlediği her türlü suçların kanıtını sunmaya hazır” ifadelerini kullanarak, Birleşmiş Milletler’e (BM) İsrail’in Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanması için çağrıda bulundu.

 

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder