Video Foto Galeri Yazarlar
19.3.2019 - Salı

GERİYE KALAN TEK DOKTOR YERMUK KAMPI İÇERİSİNDE ÇEKİLEN SIKINTILARI ANLATIYOR

Okunma: 1843
SURİYE 27 Mart 2018 16:35
Videoyu Aç GERİYE KALAN TEK DOKTOR YERMUK KAMPI İÇERİSİNDE ÇEKİLEN SIKINTILARI ANLATIYOR

İba haber ajansı 'yermuk kampı'nda geriye kalan tek doktor'la röportaj yaparak çektiği sıkıntıları anlattı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

İba: Suriye’de mübarek devrimin başlamasından ve müslüman halkın ayaklanmasından sonra, mücrim rejim tüm gücüyle bu ayaklanmayı bastırmaya çalıştı. Bu konuda rejimin kullandığı başlıca yöntemi ise, Rusya ve İran’dan yardım alarak askeri güçle muhasaralar oluşturmaktı. Muhasara altında kalan bölgelerden birisi de, özel bir kuşatma durumu yaşayan Yermuk Kampıdır.

2013 senesinde rejim Şam’ın güney bölgelerini tamamıyla kuşatma altına aldı. Güney Şam bölgeleri arasında Yermuk Kampı en büyük bedeli ödeyen belde oldu. Öyle ki, insanlığın alın lekesi olacak şekilde açlık ve bakımsızlık nedeniyle 200 kişi can verdi.

Bazı grupların mücrim rejimle anlaşmalara girmesine rağmen, rejimin kampı muhasarasını sürdürmesi ve üzerine birde Bağdadi çetesinin cürümlerinin gelmesi, bölge halkının sıkıntılarını daha da artırmış bulunmakta. Bu çetenin askeri ağırlığını Yermuk kampına yönelterek Nusayri muhasarasına paralel olarak yeni bir muhasara oluşturması, bölge sorunlarını çekilemez bir hale getirmiştir.

Cerrahiye merkezi müdürü ve kuşatma altındaki kamp bölgesindeki tek doktor Riyad İdris; imkanların gerçekten çok mütevazi olduğunu, ilaçların çok az olduğunu, olanların da kullanma tarihlerinin geçtiğini, yaralının sadece hayatta kalabilmesi için doktorun tüm çabasını ortaya koyduğunu belirtmekte.

Konuyla ilgili olarak İdris şunları söyledi: “Şu anda 5 yaralı bulunmakta ve bizde bulunmayan tıbbi uygulamalara ihtiyaçları olduğu halde onlar için hiçbir şey yapamıyorum. Yine tıbbi gereksinimlerde büyük eksikliklerin sıkıntısını yaşamaktayız. Bunlardan en önemli olanları ise, serum, kan torbaları, direnç ilaçları ve genel tıbbi malzemelerdir. Burası tıbbi kuruluşların rollerinin tamamıyla yok olduğu ve kampta bulunan halkımızın sıkıntılarını hafifletmek için hiçbir katkının bulunmadığı bir ortamdır.  Şöyle ki, bölgeye Keferya ve Fua takasları yolunun dışında hiçbir yardım girmemiştir. Elde bulunan oranlar ise, karne ile dağıtılmasına rağmen çok kısa bir süreliğine yeterli olabilir.”

Uzunluğu 500 genişliği ise 350 metreyi geçmeyen, yani Yermuk Kampının yalnızca %8’ine denk gelen kuşatma altında bir bölge. Buralar, içerisinde çarşıların, ticaret yerlerinin ve hiçbir şekilde alışveriş yerlerinin bulunmadığı bir ribat hattı. İçmeye elverişli su bulunmamakta ve birkaç seneden beri herkes kuyu suyu içmekte. Elektrik tamamıyla kesik, halk günde iki saatliğine jeneratör çalıştırmak için eritilmiş plastik kullanmakta. Günlük olarak bir kişiye düşen gıda, 200 gram tahıl. Kuşatmanın sürmesiyle oranlarda düşmekte. Şeker ise tamamıyla kesilmiş bulunmakta.

Her geçen gün sıkıntıları daha da artan kamptan geri kalan bölgelerde yaşayan halkın durumu budur. Mücrim rejim ve Haricilerin muhasarası ve barışçı grupların yüz üstü bırakmaları, kampı bu duruma getirmiştir. Ancak bununla birlikte halk ve mücahidler Allah’ın yardımının geleceğine ve bir süre sonra sıkıntılarının son bulacağına yakini olarak inanmaktalar.

Haber var islah eder, haber var ifsad eder