Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Guantanamo’da İnsanlar Kafalarını Duvarlara Ve Kapılara Vurarak Çığlık Atıyordu

Okunma: 5802
İSLAM DÜNYASI 1 Haziran 2017 12:44
Videoyu Aç Guantanamo’da İnsanlar Kafalarını Duvarlara Ve Kapılara Vurarak Çığlık Atıyordu

ABD’nin “Teröre Karşı Savaş” politikasının zirveye ulaştığı yıllarda da Metallica’nın Enter Sandman şarkısının Irak’taki direnişi kırmak amacıyla kullanıldığı belirtiliyor.

Amaç bu kişileri uykusuz bırakıp kültürel hassasiyetlerine saygısızlık etmekti.

İşbirliğine gitmeyen tutuklulara Susam Sokağı’ndan müzikli sahneler de dinlettiriliyordu.

ABD’nin psikolojik operasyonlar biriminden Çavuş Mark Hadsell, açıklamasında “Bu insanlar hayatlarında metal müzik duymamış. Bu yüzden kaldıramıyorlar” demişti:

“Eğer 24 saat boyunca çalarsanız beyin ve vücut fonksiyonları kaymaya başlar, düşünceleri yavaşlar ve sonunda iradeleri kırılır.

“İşte o noktada gidip onları konuşturmaya çalışırsınız.

“Eğitim sırasında Barney I Love You şarkısını 45 defa dinlemek zorunda kalmıştım ve kesinlikle böyle bir şeyi bir kere daha yaşamak istemem.”

ABD ordusunun psikolojik operasyonlar biriminin başkan yardımcısı Rick Hoffman ise, 2004 yılında bu yöntemin uzun vadeli bir etki bırakmadığını söylemişti:

“İfade sırasında bu ses tekniğini kullanmak yeni bir yöntem. Ölümcül ve zararlı olmayan başka yöntemler de var, örneğin uykusuz bırakmak. O yöntemde de uzun vadeli bir etki olmuyor ama sorgulamaya direnen kişinin iradesini kırabiliyorsunuz.”

Fakat eski mahpuslar buna katılmıyor.

Guantanamo’da gözaltında kalan Binyam Mohamed, “20 gün boyunca Eminem’in Slim Shady şarkısını ve Dr. Dre şarkılarını dinlettiler. İnsanlar akıllarını yitirdi. Kafalarını duvarlara ve kapılara vurarak çığlık atan insanları duyuyordum” diyor.Binyam Mohamed, müzik işkencesi nedeniyle insanların akıllarını yitirdiğini söylüyor

Guantanamo’da tutulan bir diğer mahpus Haj Ali ise David Gray’in Babylon şarkısını defalarca dinlemek zorunda kaldığını söylüyor:

“Babylon… Babylon… Babylon… defalarca bunu duydum. O kadar yüksek sesliydi ki kafamın patlayacağını sandım. Bir gün ve bir gece aralıksız sürdü.”

Birleşmiş Milletler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu yöntemi yasaklamış durumda. Uluslararası Af Örgütü de bunu bir işkence olarak tanımlıyor.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |