Video Foto Galeri Yazarlar
20.10.2018 - Cumartesi

Güncel Yemen Haritası

Okunma: 5581
ÖZEL HABER 5 Aralık 2017 12:56
Videoyu Aç Güncel Yemen Haritası

Dünyanın dikkatini verdiği Yemen'de kim nereyi kontrol ediyor. Yemen şuanda hükümet yanlıları, Husiler ve El-Kaide yönetiminde üç bölüme ayrılıyor.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Yemen'de yıllardır iç savaşın verdiği yorgunlukla toprakları bölünürken, bu günlerde büyük bir savaşın tamtamlarının çalış sesleri duyuluyor dünyaya.Devrik hükümet kanadını Suudi Arabistan, BAE gibi ülkeler hava desteğiyle ayakta tutarken, bombardıman altında kalan Husiler'i ise İran devleti desteklemeye devam ediyor.

İran vermiş olduğu silah, mühimmat ve uzun menzilli füzelerle Suudi Arabistan ülkesine Husiler tarafından saldırılar düzenlettiriyor, Suud'dan ise karşılığında bombardıman yapılıyor.

Dış devletlerin destekleriyle Yemen halkı savaşın içerisinden bir türlü çıkamazken, bölgede yer alan El-Kaide varlığı ise gün geçtikçe büyüyor. Tek bir kurşun atmadan Yemen'in %20'lik kısmını ele geçiren El-Kaide ABD'nin radarına girmiş durumda. Son 5 yıllık sürede sürekli Drone ve hava saldırılarına ve özel operasyonlara maruz kalan El-Kaide bölgeleri artık Husilerden yahut hükümet yanlılarından gelecek tehlikelere karşı değil ABD'den gelecek tehlikelere karşı kendini hazırlamış durumda olduğunu son saldırıda gösterdi.

ABD'nin Yemen'deki son 'özel kuvvetlerle hava indirme' operasyonu fiyaskoyla sonuçlanınca bölgedeki El-Kaide gücü dünya gündemine oturmuştu. Özel ve gizli bir operasyonla ABD komandoları bölgede lider konumundaki kişileri operasyonla öldürmeyi hedeflerken bölgeye giren komandolar El-Kaide'nin hazırlığı karşısında sıkışmış 3 kayıp bırakarak bölgeden çıkmayı başarabilmişti. ABD komandolarını çıkarabilmek için El-Kaide bölgelerinin sivil yerleşimlerini gelişi güzel ABD'nin bombardımana tutması aslında Yemen'deki El-Kaide varlığınıda bir nebze gün yüzüne çıkartmıştı.

Aşağıdaki harita yaklaşık olarak Yemen'deki güçlerin en son dağılımlarını ele alıyor. Yeşilimsi bölge başkent Sanaa'yı içerisinde bulunduran ve merkezi yerleşim yerlerini içerisine alan şehirleri kapsamaktadır. Bu şehirler İran destekli Husilerin elinde bulunuyor. (Husiler Kimdir)

Kırmızıya dönük (yavru ağzı) olarak bilinen renk'te yer alan bölgede ise devrik hükümet kanadını temsil eden 'Hadi yanlıları' yer alıyor. Hadi yanlıların kontrol ettiği bölgelerin çoğunluğunda merkezi yerler yer almazken Husiler'in bölgesindeki sınır hatlarında sürekli olarak çatışmalar gerçekleşiyor.

Gri bölgelerde El-Kaide varlığı yer alırken, yaklaşık 2 yıl öncesine kadar Yemen'in %30'unu kontrol etmeyi başaran grup, ABD'nin Hadi yanlılarına yapmış olduğu baskı sonucunda El-Kaide kontrol alanlarının sahil kentlerine doğru kaymasına sebep olmuştu.
Çizgilerle taralı olan bölgelerde El-Kaide kontrolü altında bulunuyor. Fakat haritada tarafsız iltilaflı bölge olarak gösteriliyor.
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder