Video Foto Galeri Yazarlar
26.2.2020 - Çarşamba

Güney Asya ülkelerinde El Kaide'ye karşı güvenlik önlemleri

GÜNDEM 23 Eylül 2014 13:56
Videoyu Aç Güney Asya ülkelerinde El Kaide'ye karşı güvenlik önlemleri

Hint Yarım Adası El Kaidesi'nin varlığı bölge ülkelerini tedirgin etmeye devam ediyor.

Eymen ez Zevahiri'nin Güney Asya için yaptığı açıklamanın ardından Myanmar makamları, alarma geçti. Özellikle Yangon şehrinde bazı dini merkezlerde güvenlik önlemleri artırıldı. Myanmar Sınır İşleri ve Güvenlik Bakanlığı, güvenlik önlemlerinin daha da artırılacağını açıkladı.

Konu hakkında basın açıklaması düzenleyen Bakan Albay Kalay Win, sınır bölgelerindeki devriye görevi yapan askerlerin sayının artırıldığını ve önemli noktalara kameraların yerleştirildiğini belirtti. Ayrıca yetkili kişilerin bazı şüpheli kişiler hakkında da bilgilendirildiği vurgulandı.

El Kaide lideri Eymez ez Zevahiri 3 Eylül'de Hint Yarım Adası El Kaidesi'nin kurulduğunu açıklamıştı. O tarihten sonra bölgede yer alan ülkelerden Bangladeş, Myanmar, Hindistan ve Sri Lanka bazı önlemler almışlardı. Eymen ez Zevahiri'nin bir kaç gün önce yaptığı yeni bir açıklama bu ülkelerdeki güvenlik yetkililerinin alarıma geçmesine sebep oldu.

Hindistan'ın yeni başbakanı Narendra Modi: "Ülkemizdeki Müslüman azınlığın El Kaide'ye itibar etmeyeceğini biliyoruz. Hindistan'da yaşayan Müslümanlar Hindistan'a kötülük yapmazlar." dedi. 

Ez Zevahiri yeni açıklamasında şunları söyledi:

"Bangladeş’te, Hindistan'da, Burma'da ve Sri Lanka'da Müslüman kardeşlerimize yapılan zulümü kaldırmak için çabalamak, tüm Müslüman kardeşler için bir görevdir. Bu devletlerde bulunan hükümetlerin Müslümanlara karşı işledikleri suçları ifşa edeceğiz. Bu mücadeleyi kitaplarla, gazetelerle, görüş sahibi kişilerle ve medyayla yapacağız. Burma'da ihtiyaç sahibi kardeşlerimize, mal sahibi zengin kardeşlerimizin yardımlarını ulaştıracağız. "

El Kaide'nin Hindistan kolunun Afganistan, Pakistan ve Hindistan'da yıllar süren faaliyetlerinden sonra örgütün bölgedeki diğer cihat yanlısı grupları bünyesinde topladığı biliniyor. Uzmanlar Hint Yarım Adası El Kaidesi'nin önümüzdeki günlerde, ses getiren eylemler yapmasından endişe ediyorlar.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM