Video Foto Galeri Yazarlar
21.10.2017 - Cumartesi

Guta Katliamının 3. yıl dönümü! 1500 kişi böyle katledildi? (Video)

Okunma: 14825
ÖZEL HABER 21 Ağustos 2016 13:35
Videoyu Aç Guta Katliamının 3. yıl dönümü! 1500 kişi böyle katledildi? (Video)

Esed rejiminin başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde düzenlediği kimyasal saldırının 3. yıl dönümü

ISLAH HABER / HABER MERKEZİ

Dünya, 21 Ağustos 2013 günü Suriye'de Esed rejimi tarafından sivillere düzenlenen kimyasal saldırı haberleriyle uyandı.

Esad güçlerinin Şam'ın Doğu Guta banliyösüne insanların uykuda olduğu sabah saatlerinde kimyasal silahlarla düzenlediği saldırıda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 1500 kişi feci şekilde katletti.

Nefes alma ve görme bozukluğu ile hastanelere kaldırılanların bir çoğu Esed rejim güçlerinin hastaneleri bombalaması sonucu tedavi edilemeden veya bölgeye uygulanan amborgo yüzünden tıbbı malzeme yetersizliğine bağlı olarak can çekişerek hayatını kaybetti.

Ölenlerin 3'te biri çocuklardan oluşan katliamın üzerinden tam iki yıl geçti.

Suriye'de kimyasal silahlar tamamen imha edildi açıklaması yapıldığı gün Esed rejimi yine 19 Ağustos 2014 günü orduya bağlı savaş uçakları ile Dera'nın Atman Kasabası'nı kimyasal gazlarla saldırı düzenledi. Bölgede çok sayıda nefes alamama ve boğulma vakası ile hastaneler yaralılarla doldu.

Kiyasal silahlar imha edildi mi?

Kimyasal silahların imhası hakkında yapılan açıklamada, Amerikalı sivil ve askeri uzmanlarca belirlenen tarihten haftalar önce Suriye'nin en tehlikeli kimyasal silahlarının imha edildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, söz konusu imha faaliyetinin, Kimyasal Silahların Yasaklanması Organizasyonu'nun (OPCW) liderliğinde Suriye rejiminin kimyasal silahlardan arındırılması faaliyetlerinde kilometre taşı olduğu kaydedildi

İşte 21 Ağustos 2013 günü Suriye'de Esed rejimi tarafından Şam'ın Doğu Guta banliyösünde yaşayan sivillere düzenlenen kimyasal saldırı anı ve sonrasında yaşanan dehşet anları

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |