​Washington, üç ayda 1 milyar dolarlık füze anlaşması imzaladı

Kategori: DÜNYA - Tarih: 3 Mayıs 2019 11:05
​Washington, üç ayda 1 milyar dolarlık füze anlaşması imzaladı

ABD Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'ndan (NPT) çekilmesinden bu yana 3 ay içinde 1 milyar dolar değerinde yeni füze anlaşmaları imzaladı.

Uluslararası Nükleer Silahları Ortadan Kaldırma Kampanyası (ICAN) Direktörü Beatrice Fihn, bugün yaptığı açıklamada, “ABD’nin Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'ndan (NPT) çekilmesi, yeni bir soğuk savaş döneminin başlamasına neden oldu” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Ekim ayında yaptığı açıklamada, ülkesinin 1987'de Sovyetler Birliği arasında yapılan anlaşmadan çekileceğini açıklamıştı. Rusya’yı yeni bir füze sistemi ile anlaşmayı ihlal etmekle suçlayan Washington, Şubat ayında anlaşmadan geri çekilme sürecine resmen başladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Moskova’nın da küresel silah kontrolünün temel taşı olan bu anlaşmadan çekileceğini söyledi.

Nobel Barış Ödüllü ICAN’ın raporuna göre, ABD hükümeti, Trump’ın Ekim ayındaki açıklamasından bu yana 3 ay içinde 1 milyar dolardan fazla bir değerde füze anlaşması imzaladı.

Raporda, özellikle 6 ABD şirketiyle imzalanan 1.1 milyar dolar değerindeki yeni sözleşmeler yer alıyor.

537 milyon dolar değerinde 44 anlaşmayla en çok anlaşmayı Raytheon Şirketi’nin imzaladığı belirtilen raporda, Lockheed Martin şirketinin 268 milyon dolar değerinde 36 yeni anlaşma imzaladığı açıklandı. Boeing ise 245 milyon dolar değerinde 4 yeni sözleşme imzaladı.

Fihn, ABD Kongresi’nin bu sözleşmelerden aslan payını alan Boeing, Lockheed Martin, Raytheon şirketlerine baskı yapılması için soruşturma açması gerektiğini söyledi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

https://www.islahhaber.net/haberprint/-washington--uc-ayda-1-milyar-dolarlik-fuze-anlasmasi-imzaladi-248749.html