ABD Donanması, Körfez’deki tatbikatlarına başladı

Kategori: KÖRFEZ ÜLKELERİ - Tarih: 20 Mayıs 2019 13:00
ABD Donanması, Körfez’deki tatbikatlarına başladı

ABD Donanması dün yaptığı açıklamada bölgedeki İran tehdidini sonlandırmak amacıyla Basra Körfezi'ne gönderilen USS Abraham Lincoln savaş gemisinin bölgeye girmesinin ardından ilk askeri tatbikatını gerçekleştirdiğini duyurdu.

Açıklamada, Körfez ülkeleriyle iş birliği içinde, eş zamanlı olarak uluslararası sularda yoğun düzeyde güvenlik devriyesi başlatacağı vurgulandı.

Associated Press'in bildirdiğine göre cuma ve cumartesi günleri düzenlenen tatbikatın hedefinde İran tehdidinin ortadan kaldırılması ve ABD'nin stratejik çıkarlarının korunması vardı. Tatbikata USS Kearsarge uçak gemisi de katıldı.

ABD 6'ıncı Filo tarafından yapılan açıklamada Körfez İşbirliği Konseyi’nin de uluslararası sularda deniz güvenliğinin sağlanması için  devriye başlattığı duyuruldu.

Facebook üzerinden yapılan açıklamada, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile Basra Körfezi’nde güvenliği sağlamak amacıyla iş birliği içinde hareket edildiği vurgulandı. Devriyelerin, 5'inci Filo ile KİK arasında hem donanma hem de sahil güvenlik birimleriyle düzenlenen devriyelerin geçen hafta Bahreyn’de yapılan anlaşma uyarınca gerçekleştiği belirtildi.

Pentagon geçen hafta, İran tehditlerine karşı Abraham Lincoln uçak gemisinin, B-52 bombardıman uçakları ve patriot hava savunma bataryasıyla güçlendirilmesi talimatını verdi.

USS Kearsarge'a ek olarak USS Arlington gemisinin de bölgeye gönderildiği belirtildi.

Pentagon, İran'la savaş istemediğine dikkat çekerken Tahran'ın tüm faaliyetlerinin yakın takibe alındığının altını çizdi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

https://www.islahhaber.net/haberprint/abd-donanmasi--korfez-deki-tatbikatlarina-basladi-249038.html