ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi: Artık Esed’i Devirmeye Çalışmıyoruz

Kategori: SURİYE - Tarih: 18 Aralık 2018 11:44
ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi: Artık Esed’i Devirmeye Çalışmıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri, artık Beşşar Esed’i koltuğundan indirmeye çalışmayacaklarını bildirdi. Washington Yönetiminin yeni politikası ise Suriye’nin yeniden inşasına rejim özünde değişmedikçe katkı sağlamamak.

ABD’nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, ülkede halen 100 bin silahlı muhalif varken Beşşar Esed’in yedi yıllık savaşı kazanamamış biri olarak uzlaşmaya sıcak bakması gerektiğini belirtti.

Washington merkezli Atlantik Council adlı düşünce kuruluşunda konuşan James Jeffrey, ‘özü itibariyle farklı bir rejim görmek istiyoruz. Bu bir Rejim değişikliği değil; Esed’den kurtulmayı denemiyoruz’ dedi.

Suriye’nin yeniden inşasına 300-400 milyar dolar kadar harcanacağı tahmin edilirken, Jeffrey, Batılı güçleri ve uluslararası finans enstitüleri, değişiklik olmadan destekte bulunmamaları konusunda uyardı.

James Jeffrey: “Batılı ülkelerde hükumetin uzlaşmaya hazır olduğu ve önümüzdeki yıllarda yeni bir dehşet yaratmayacağı yönünde bir fikir oluşuncaya kadar para yardımında bulunmama yönünde kuvvetli bir eğilim var.”

Önceki başkan Barack Obama, Beşşar Esed’in yönetimden alaşağı edilmesi yönünde fikir taşırken ve ABD Ordusu da bu yüzden Suriye’ye müdahil olmuşken yeni başkan Donald Trump’ın uluslararası müdahalelerden kaçınan bir politika izlediği gözleniyor.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ekim ayında yaptığı açıklamada İran kaldığı sürece ABD’nin Suriye’nin yeniden inşasına bir tek dolar dahi ödemeyeceğini belirtmişti.

James Jeffrey ayrıca İran’ın Suriye’den çıkması gerektiği yönünde de görüş belirtti.

Kaynak : Ajanslar-Asya'nın Sesi

https://www.islahhaber.net/haberprint/abd-nin-suriye-ozel-temsilcisi--artik-esed-i-devirmeye-calismiyoruz-236800.html