Arakan'da keyfi tutuklamalar ve tecavüz vahşetleri her gün tekrarlanıyor

Kategori: ARAKAN - Tarih: 27 Kasım 2016 13:27
Arakan'da keyfi tutuklamalar ve tecavüz vahşetleri her gün tekrarlanıyor

Arakan'da keyfi tutuklamalar ve tecavüz vahşetleri her gün tekrarlanıyor

Myanmar polisinden oluşan kalabalık bir grup, Arakan'daki Mongdu şehrinin kuzeyinde bulunan Luti Firang köy sakinlerinin evlerine baskın yapıp onlarca kızı bağladıktan sonra tecavüz etti. Ajans Muhabiri, tecavüz olaylarının tutuklanan erkeklerin polis merkezine götürülüp hapsedildikten sonra meydana geldiğini söyledi. Bu esnada ordu, Nisayur köyünden 7 kişiyi herhangi bir suç iddiası göstermeden işkence yaptıktan sonra hapse attı.

İnsan Hakları Örgütü, Myanmar’ı, Arakan’a insani yardım kuruluşları ve gazetedcilerin girmesi için izin vermeleri konusunda uyardı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Myanmar hükumetinden, Rohingyalılara karşı uygulanan ırkçı tutumları ve hak ihlalleri iddialarının araştırılması için Arakan’a insan hakları gözlemcilerinin ve gazetecilerin rahatlıkla girip çıkmasına izin verilmesini istedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Brad Adams konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Myanmar’ın yayın organlarının bölgeye girişine izin vermesi, Arakan’ın kuzeyinde çıkarıldığı iddia edilen büyük ölçekteki yangınlar hakkındaki gerçeğin açığa çıkması adına büyük bir adım olacaktır. Ancak bu konudaki ivedilikle yapılması gereken soruşturma hala belketilmekte ve yangından zarar gören bölgelerin araştırması açık bir şekilde bağımsız yapılması gereken bir iştir.”

Kaynak : Medya Times

https://www.islahhaber.net/haberprint/arakan-da-keyfi-tutuklamalar-ve-tecavuz-vahsetleri-her-gun-tekrarlaniyor-88207.html