Binlerce Ürdünlü reform talebiyle sokakta

Kategori: DÜNYA - Tarih: 1 Aralık 2018 09:29
Binlerce Ürdünlü reform talebiyle sokakta

Gösteride, IMF diktesi olarak görülen tartışmalı vergi yasası protesto edildi, hükümete siyasi ve ekonomik reform çağrısında bulunuldu.

Ürdün'de bugün düzenlenen gösteride, pazartesi günü onaylanan tartışmalı vergi yasası protesto edilerek, hükümete siyasi ve ekonomik reform çağrısında bulunuldu.

Başkent Amman'da hükümet binası yakınında bir araya gelen göstericiler, göreve başladığı haziran ayından bu yana hiçbir değişiklik yapmadığı gerekçesiyle Başbakan Ömer er-Razzaz'a istifa çağrısında bulundu.

Tartışmalı gelir vergisinin protesto edildiği, siyaset ile ekonomide reformun talep edildiği gösteriye, siyasi partilerin ve sendika temsilcilerinin katılmaması dikkati çekti.

Sendikalar Konseyi Başkanı İbrahim et-Taravine, dün yaptığı yazılı açıklamada, gösteri çağrısının kimler tarafından yapıldığının bilinmediğini, Sendikalar Konseyi ile koordinesiz gerçekleştiği gerekçesiyle gösteriye katılmayacaklarını açıklamıştı.

Ürdün parlamentosunun birinci kanadı Temsilciler Meclisi'nin onayını alan tartışmalı gelir vergisi yasa tasarısı, pazartesi günü parlamentonun ikinci kanadı Senato'dan da geçmişti.

Ürdün Başbakanı Ömer er-Rezzaz, 18 Kasım'da yaptığı açıklamada, tasarıya göre gelir vergisinin, geliri yüksek kişilerin en fazla yüzde 12'sini etkilediğini, orta ve düşük gelirli kesimleri kapsamadığını, eskalasyon uygulamasını dikkate aldığını belirtmişti.

Temsilciler Meclisi'nden geçen tasarıya göre, 2019 yılında yıllık geliri 20 bin dinardan (28 bin 200 dolar) az olan ailelerin vergiden muaf tutulması kararlaştırılmıştı. 2020 yılı için ise bu sayı, yılık geliri 18 bin dinar (25 bin 380 dolar) ve daha az olan aileler şeklinde belirlenmişti.

Bireylere yönelik muafiyetlerin çıtasının ise 2019 yılı için 10 bin dinar (14 bin 100 dolar), 2020 yılı için 9 bin dinar olmasına karar verilmişti.

Yasanın, yürürlüğe girmesi için Kral Abdullah'ın onayını alması gerekiyor.

Kralın onaylaması durumunda ise tasarı, Resmi Gazete'de yayımlandıktan 30 gün sonra yürürlüğe girebilecek.

https://www.islahhaber.net/haberprint/binlerce-urdunlu-reform-talebiyle-sokakta-236570.html