Cihat çağrısı yapan Danimarkalı imama soruşturma

Kategori: DÜNYA - Tarih: 31 Temmuz 2018 16:53
Cihat çağrısı yapan Danimarkalı imama soruşturma

Kopenhag’da bir imam, Halifeliğin kurulması ve Yahudi kimliğinin ortadan kaldırılması için Avrupa’nın fethedilmesi gerektiğini söyleyerek cihat çağrısı yaptı. Bu sözleri nefret söylemi olarak kabul eden Danimarka ise imam hakkında soruşturma başlattı.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bir imam, Müslümanların Avrupa'ya akın etmesi ve Avrupa'nın fethedilmesi için cihat çağrısı yaptı.
Kopenhag El Faruk Mescidi imamı olan Mundhir Abdallah, “Levant bölgesinde soruna nihai çözüm, Halifeliğin kurulması ve Yahudi kimliğinin ortadan kaldırılmasının, Avrupa'nın fethedilmesiyle olacaktır” dedi.

İmam Abdallah'ın bu yönde ilk konuşması 2017'de bir videonun yayınlanmasıyla dikkat çekti. Yahudilerin ortadan kaldırılması çağrıları yaptığı için nefret söylemiyle suçlanan imamın yayınladığı son videoda ise Avrupa'nın fethedilebilmesi ve Yahudilerin “adiliğine” son bir darbe vurulması gerektiğini, dile getirdi.

Abdallah Müslümanların güç kazanır kazanmaz İsrail'i ve bölgedeki bütün Amerikan üslerini “yok edecekleri” ve “ortadan kaldıracakları”nı da vurguladı.

İmam'ın bu sözlerini nefret söylemi olarak sayan Danimarka, yeni ceza kanunu çerçevesinde imam hakkında soruşturma başlattı.

Kendisi Lübnan'da ve ailesi Danimarka'da yaşayan Abdallah nefret söylemi suçlamalarının komplo olduğunu, kendisinin ise bütünüyle masum olduğunu savundu.

Kaynak : Timetürk

https://www.islahhaber.net/haberprint/cihat-cagrisi-yapan-danimarkali-imama-sorusturma-225255.html