DOĞU TÜRKİSTANLI ÖĞRENCİLER : AİLELERİMİZ ÇİN NAZİ KAMPLARINDA ! BİR ŞEYLER YAPIN !

Kategori: DOĞU TÜRKİSTAN - Tarih: 23 Ekim 2018 14:19
DOĞU TÜRKİSTANLI ÖĞRENCİLER : AİLELERİMİZ ÇİN NAZİ KAMPLARINDA ! BİR ŞEYLER YAPIN !

Türkiye’deki çeşitli Üniversitelerde Yüksek öğrenim görmekte olan Doğu Türkistanlı öğrenciler sosyal medya üzerinden peş peşe yayınladıkları mesajlar ile İşgalci Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı,zulüm,insanlık dışı cinayet ve soykırım uygulamaları ile Çin Nazi Kamplarındaki yakınlarının durumunu gündeme getiriyorlar..

Bu cesur öğrenciler kendileri yüzünden Çin Nazi Kamplarına atılan Ana Baba,Kardeşleri ile yakınlarının bir an önce salıverilmesi ve  ÇKP Faşizminin Hitler Naziziminden örnek alarak  kurduğu bu ölüm kamplarının kapatılması için İslam dünyası ile uluslar arası topluma çağrıda bulunuyorlar.
 

Çin Halk Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yasal yollar ile Türkiye’ye üniversite eğitimi için gelen Doğu Türkistanlı öğrenciler seslerini sosyal medyadan duyurmaya çalışıyor.

Ankara Üniversitesi lisans üstü öğrencisi Doğu Türkistanlı Meryem Sultanın annesi Aygül 2017 eylül ayından itibaren Doğu Türkistandaki Çin toplama kampında tutulmaktadır.

Ankara Üniversitesi’nde yüksek lisans programı öğrencisi olan Meryem Sultan, sosyal medyada yayınladığı videoda annesinin Çin’in toplama kamplarında olduğunu ifade etti. Meryem Sultan, Doğu Türkistan’dan Türkiye’ye Çin devletinin izni ile geldiğini belirtiyor.

Annesinin toplama kamplarında olduğunu ve kendisine ulaşamadığını belirten Meryem Sultan Türkiye ve İslam Dünyası’ndan yardım beklediğini duyurdu.

67 YAŞINDAKİ ANNEM TOPLAMA KAMPINDA

Bir diğer Doğu Türkistanlı Uygur Türkü öğrenci olan Muhammed Atavullah, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi yüksek lisans öğrencisi olduğunu belirtti. Muhammed Atavullah durumu hakkında şu çarpıcı açıklamaları dile getirdi:

“Türkiye okuduğumdan dolayı Mart 2017’de en küçük kardeşim Çin tarafından kurulan Nazi tarzı toplama kamplarına gönderildi. 67 yaşındaki annem Mart 2018’de tutuklandı. Ancak onun hakkında başka bir bilgi alamıyorum. Mayıs 2018’den itibaren ailemle olan tüm iletişimim kesildi.”

Türkiye’nin Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmakta olan Doğu Türkistanlı öğrenci Muhammad Atavullahın aile üyeleri Çinin nazi toplama kamplarında tutuluyor.


Çin, Doğu Türkistanlı Öğrencilerin Ülkeleri ve Aileleri ile ilişkileri Tamamen Kesmiş durumda 

Türkiye başta olmak üzere yurtdışında eğitim gören Doğu Türkistanlı öğrenciler 2016 yazından itibaren ülkelerine geri dönemiyor. Geri döndüklerinde toplama kamplarına atılacaklarını belirten Doğu Türkistanlı öğrenciler durumlarının kamuoyunda duyurulmasını istiyor.

Çin hükümeti toplama kamplarına ailesinde yurtdışında yaşamış veya hala yaşıyor olan kişileri sıklıkla gönderiyor. Çin’in toplama kamplarında en az 1 milyon Doğu Türkistanlı’nın bulunduğu belirtiliyor. 

Kaynak : UYHAM

https://www.islahhaber.net/haberprint/dogu-turkistanli-ogrenciler---ailelerimiz-cin-nazi-kamplarinda---bir-seyler-yapin---226117.html