Esed'in Dışişleri Bakanı Velid Muallim yeniden inşa çalışmaları için Çin'de

Kategori: SURİYE - Tarih: 20 Haziran 2019 14:17
Esed'in Dışişleri Bakanı Velid Muallim yeniden inşa çalışmaları için Çin'de

Velid Muallim, altı günlük Çin ziyaretine başladı. Gündem Suriye'nin yeniden inşaası.

Asia Times'ın haberine göre Esed rejimi Dışişleri Bakanı Velid Muallim, terörle mücadele, ekonomi ve Suriye'nin yeniden yapılanması gündemleriyle Pekin'e gitti.

Newsweek'te 2018'in Ocak ayında yayınlanan "Esed Suriye'yi ele geçirirse en büyük kazanan Çin olabilir..." başlıklı makaleye atıfta bulunulan haberde bu kehanetin 2019'da gerçekleştiği belirtildi.

Muallim'in 6 gün sürecek olan ziyareti, ilk değil. Velid Muallim 2011, 2012 ve 2015'te de Pekin yönetimiyle görüşmek üzere Çin'e gitmişti.

Baas Partisi üyesi Amer Elias, "Velid Muallim'in ziyaretinin hedefi Çin'i Suriye'nin yeniden inşaasında daha fazla çalışmaya teşvik etmek" dedi.

ÇİN SURİYE'YE OTOBÜS HEDİYE ETTİ

Haberde Velid Muallim'in Pekin'e ulaştığı pazar günü Çin yönetiminin Suriye'ye 200 otobüs hediye ettiği belirtildi.

ÇİN SÖZ VERMİŞTİ

Pekin yönetimi, 2017 yılında Suriye'ye 2 milyar dolar katkıda bulunacağını söylemişti. Ayrıca Suriye'nin yeniden yapılanmasına yönelik bir organizasyona ev sahipliği yapmış, Lazkiye'ye 800 jeneratör göndermiş, 2020'de ülkenin telekomünikasyon ağını yeniden inşa etme konusunda söz vermişti.

Kaynak : TimeTurk

https://www.islahhaber.net/haberprint/esed-in-disisleri-bakani-velid-muallim-yeniden-insa-calismalari-icin-cin-de-249490.html