Hafter güçlerinin alıkoyduğu 6 Türk denizci serbest

Kategori: GÜNDEM - Tarih: 1 Temmuz 2019 17:08
Hafter güçlerinin alıkoyduğu 6 Türk denizci serbest

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada, Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu tarafından tutuklanan 6 Türk vatandaşının serbest bırakıldığı bildirdi.

Libya'da General Halife Hafter'e bağlı güçler tarafından alıkonulan Türk vatandaşı 6 denizci serbest bırakıldı. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri açıklamayı doğrularken, Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordu güçlerinden dün yapılan açıklamada ise Türkiye’ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürüldüğü iddia edildi.

Hafter daha önce yaptığı açıklamada, Libya’daki Türk güçlerini tehdit ederek, Ankara’yı Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) kuvvetlerine askeri destek sağlamakla suçlamıştı.

Libya'nın doğusu ve güneyinin büyük bir kısmını kontrol eden Libya Ulusal Ordusu, Nisan ayı başlarında başkent Tripoli'ye saldırı başlattı. Fayiz es-Serrac başkanlığındaki UMH güçleri ve Ulusal Ordu arasındaki savaş 3 aydır devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkesinin uluslararası kabul gören uzlaşı hükümetini desteklediğini ve ‘askeri işbirliği anlaşması’ kapsamında UMH’ye silah sağladığını ifade etti.

Libya Ulusal Ordusu’nun, Ankara’dan destek almakla suçladığı uzlaşı hükümeti karşısında stratejik Geryan kentini kaybetmesinin ardından Hafter, Cuma akşamı, Türk kuvvetlerini ve gemilerini vurma, Türkiye’ye yapılan uçuşların durdurulması ve Libya’daki Türk vatandaşlarının tutuklanması emrini verdi.

Öte yandan Hafter güçleri, Libya’nın başkentinde bulunan havaalanında bir Türk İHA’sını imha ettiklerini açıkladı. Bu durum hava seferlerinin askıya alınmasına neden olurken, askıya alınan seferler bir süre sonra yeniden başladı.

Libya Ulusal Ordusuna bağlı askeri medya ofisi, “Savaşçılarımız, Türkiye’ye ait Bayraktar İHA’sını kalkışı sırasında düşürdü. Mitiga Askeri Üssü’ndeki iniş pistinde imha edildi. Bu uçak silahlı kuvvetlerimizin konumlarını hedef almak için donatıldı ancak hava kuvvetlerinin kahramanları gözlem yaparak hedefi bir dakika içinde vurdu” ifadelerini kullandı.
Kaynak : şarkul avsat

https://www.islahhaber.net/haberprint/hafter-guclerinin-alikoydugu-6-turk-denizci-serbest-249653.html