Huawei: ABD’nin ambargosu dünyadaki milyarlarca tüketiciye zarar verecek

Kategori: DÜNYA - Tarih: 29 Mayıs 2019 15:43
Huawei: ABD’nin ambargosu dünyadaki milyarlarca tüketiciye zarar verecek

Çin’in teknoloji devi Huawei’nin Baş Hukuk Müşaviri Song Liuping,

ABD’nin şirketi kara listeye sokmak için harekete geçmesinin Huawei’nin milyarlarca tüketicisine zarar verebilecek, ‘tehlikeli bir emsal’ oluşturduğunu söyledi.

BBC’nin haberine göre Song, “Bu karar, dünya çapında 170 ülkede Huawei ürünleri ve hizmetlerini kullanan üç milyardan fazla tüketiciyi zarar vermekle tehdit ediyor” yorumunda bulundu.

Ticari ambargonun aynı şekilde ABD şirketlerine de zarar vereceğini dile getiren Song, ABD hükümetinin kararının bin 200'den fazla ABD şirketine doğrudan zarar vereceğini ve on binlerce ABD’linin işini etkileyeceğini söyledi.

Liuping, ayrıca ABD'nin yaptırımları ile ilgili anayasaya aykırılık hükmü verilmesi için mahkemeye başvuruda bulunduklarını bildirdi.

ABD Kongresi’nin Huawei'ye yönelik yasak getiren 2019 Mali Yılı Ulusal Savunma Yetki Yasası'nı onaylamasına değinen Song, söz konusu yasanın, Huawei şirketini doğrudan suçlu kabul edip şirkete kısıtlama getirdiğine dikkat çekti.


Silah yok, duman yok. Sadece varsayımlar

ABD mahkemeleri tarafından Huawei yasağının anayasaya aykırı olduğunun ilan edilmesini umduklarını kaydeden Song, “ABD hükümeti, Huawei'nin bir güvenlik tehdidi oluşturduğunu gösterecek delil sunmadı. Silah yok, duman yok. Sadece varsayımlar” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump ve yönetiminin, Huawei aleyhine yürüttüğü devlet destekli yaptırımların, ülkenin siber güvenliğini güçlendirmesine katkı sağlamayacağını öne süren Song, "ABD'deki siyasetçiler bütün ülkenin gücü tek bir özel şirkete karşı kullanıyorlar. Bu normal değil. Ellerindeki her aracı kullanıyorlar ve işimizi elimizden almaya çalışıyorlar" yorumunda da bulundu.
Kaynak : şarkul avsat

https://www.islahhaber.net/haberprint/huawei--abd-nin-ambargosu-dunyadaki-milyarlarca-tuketiciye-zarar-verecek-249175.html