İhvan liderine bir müebbet hapis cezası daha

Kategori: MISIR - Tarih: 6 Aralık 2018 13:55
İhvan liderine bir müebbet hapis cezası daha

Kahire Ceza Mahkemesi, Müslüman Kardeşler (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile yardımcısı Hayrat eş-Şatır’ı müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, Bedii ve Şatır’ı 2013 yılında başkent Kahire’de bulunan grubun Rehberlik Bürosu çevresinde yaşanan şiddetli çatışmalarla ilgili davada yeniden yargılamaya başlamıştı.

Mısırlı bir grup eylemci Eski Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin istifası talebiyle 30 Haziran 2013 tarihinde, Kahire'nin Mukattam bölgesinde yer alan İhvan'ın Rehberlik Bürosu önünde toplanmıştı. İhvan yanlıları ile Mursi karşıtı eylemciler arasında çıkan arbedede 9 kişi hayatını kaybetmişti.

Mahkeme aynı davada İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Reşad el-Bayumi ve diğer üç sanık hakkında da müebbet hapis cezası verdi. Öte yandan mahkeme, eski Halk Meclisi Başkanı Muhammed Saad el-Katatni, Mursi hükümeti dönemi Gençlik ve Spor Bakanı Usame Yasin, İhvan yöneticilerinden Muhammed el-Biltaci ile İsam el-Erian’ı beraat etti.


Sanıklar kararı temyize götürebilecekler

Ceza alan sanıkların karara itiraz ederek Mısır’ın en yüksek mahkemesi olan Yargıtay’da temyize götürebilecekleri belirtildi. Yargıtay, verilen kararı onayabilir, değiştirebilir veya iptal edebilir. Kararın iptal edilmesi halinde dava yeniden görülür. Ayrıca Başsavcılık beraat kararlarına itiraz etme hakkına sahip. Mahkeme haklarında idam kararı verilen iki sanığın cezasını müebbet hapis cezasına çevirmişti. Sanıklar, Rehberlik Bürosu önündeki protestolarda göstericilerin ağır yaralanmaları veya ölmelerine neden olan şiddetli çatışmaları kışkırtmakla ve ateşli silah bulundurmakla suçlanıyorlardı.

Öte yandan beraat eden sanıklar arasında, tutuklu bulunduğu hapishanede rahatsızlanarak Eylül 2017’de vefat eden İhvan’ın eski lideri Muhammed Mehdi Akif de bulunuyor.

Şarku'l Avsat'ın ulaştığı bilgilere göre davada 5’i kaçak 18 sanık yargılandı. Üç sanık, 2015 yılının Şubat ayındaki ilk duruşmada idama çarptırılırken iki sanık hakkında ömür boyu hapis cezası verildi. Yargıtay Ocak 2016'da, 13 sanığın beraatına karar verirken, bugün mahkemede yeniden yargılanmaları kararı alındı.

Sanıklardan kaçak olanlar ise polisin yakalaması veya kendilerinin teslim olması halinde aynı davada yargılanacaklar.


Eski Adalet Bakanı Ahmed Süleyman gözaltına alındı

Güvenlik ve yargı kaynaklarından Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgilere göre, Mısırlı yetkililer, Mursi hükümeti döneminde Adalet Bakanı olan Ahmed Süleyman'ın bugün gözaltına alındığını ve yasaklı bir gruba mensup olmaktan dolayı hakkında soruşturma başlattı.

Güvenlik kaynakları, Süleyman'ın Salı akşamı Minye’deki evinde gözaltına alınarak Kahire'ye getirildiğini belirttiler.

Adalet Bakanı olan Ahmed Süleyman'ın gözaltına alınması “son soruşturmalar kapsamında” gerçekleşti. Yargı kaynakları, Devlet Yüksek Güvenlik Savcılığı’nın bugün Süleyman hakkında soruşturma başlattığını kaydetti.
Kaynak : Şarku'l Avsat

https://www.islahhaber.net/haberprint/ihvan-liderine-bir-muebbet-hapis-cezasi-daha-236646.html