İran'a gözdağı vermek isteyen ABD'den Orta Doğu'ya yeni askeri yığınak

Kategori: GÜNDEM - Tarih: 11 Mayıs 2019 14:01
İran'a gözdağı vermek isteyen ABD'den Orta Doğu'ya yeni askeri yığınak

Pentagon’dan cuma günü yapılan açıklamada ABD’nin İran tehdidine karşı gönderdiği uçak gemisinin Patriot füzeleri kapasitesinin güçlendirileceği belirtildi.


Açıklamada, ABD’nin bölgeye gönderme kararı aldığı takviye güçler arasında USS Abraham Lincoln uçak gemisi ile bombardıman uçağı da var.

Birçok ekipman ve helikopter taşıyan ABD uçak gemisi mürettebatıyla birlikte Ortadoğu’ya doğru yola çıktı.

Pentagon, İran rejimi ve ordusunun hareketlerinin yakından izleneceğini duyururken ABD’nin İran’la savaşmak istemediğini vurguladı. “Bölgedeki ABD güçlerini ve çıkarlarını savunmaya hazırız” ifadesine yer verildi.

Washington, pazartesi günü İran’a açık bir uyarı olarak uçak gemisini Ortadoğu’ya gönderdi. Bu durum, ABD’nin İran’la yaptığı nükleer anlaşmadan çekilmesinden bir yıl sonra, gerilimin arttığına işaret ediyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ülkesinin İran’la savaş istemediğini ancak İran ordusu ya da Devrim Muhafızları’ndan gelecek herhangi bir tehdide cevap vermeye hazır olduklarını söyledi.

ABD Donanması’ndan perşembe günü yapılan açıklamada İran’ın Ortadoğu sularında petrol taşıyan ticaret gemilerini hedef alabileceği belirtilmişti.

Donanma yaptığı açıklamada İran ve yandaşlarının ABD’ye karşı harekete geçme ihtimalinin mayıs ayı başından bu yana arttığını duyurdu.

Açıklamada İran’ın, uluslararası alanda taşınan ham petrolün yaklaşık üçte birinin geçtiği Hürmüz Boğazı’nı kapatma tehdidine ve petrol üretim altyapısını tehdit ettiği vurgulandı. “İran, Kızıl Deniz’deki petrol tankerlerini ve ticaret gemilerini hedef alabilir” denildi. Raporlara göre İran’ın ABD’ye karşı operasyon gerçekleştirmeye hazır olduğu bilgisi verildi.Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan cuma günü, İran'ın planlarına yönelik kritik ve son derece güvenilir bir istihbarat aldıklarını, ardından USS Arlington amfibi savaş gemisini ve bir Patriot hava savunma bataryasını Ortadoğu'ya sevk etme kararı verdiklerini söyledi.

ABD’nin Bahreyn merkezli 5’inci Filo Komutanı Amiral Yardımcısı Jim Malloy Reuters’e verdiği demeçte ordusunun İran’la savaşma niyeti olmadığını belirtti. Ancak ABD kuvvetlerinin savaşa hazır olduğunu vurguladı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

https://www.islahhaber.net/haberprint/iran-a-gozdagi-vermek-isteyen-abd-den-orta-dogu-ya-yeni-askeri-yiginak-248889.html