İstanbul'da çöken binada: Hayatını kaybedenlerin sayısı 15'e yükseldi, 13 kişi de yaralı

Kategori: GÜNDEM - Tarih: 8 Şubat 2019 21:32
İstanbul'da çöken binada: Hayatını kaybedenlerin sayısı 15'e yükseldi, 13 kişi de yaralı

İstanbul'un Kartal ilçesinde 6 Şubat Çarşamba günü çöken 8 katlı binanın enkazından 16 yaşındaki biri 45 saat sonra yaralı olarak çıkarıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu enkazdan 16 yaşındaki gencin sağ çıkarıldığını duyurdu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise toplamda 15 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Bakan Koca 7'si yoğun bakımda olmak üzere 13 kişinin tedavisinin sürdüğünü belirtti.

Dün de Havva Tekgöz adlı 5 yaşındaki bir kız çocuğu, olaydan 19 saat sonra sağ olarak çıkarılmıştı.

Valilikten yapılan açıklamada, dün Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak'taki Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesi nedeniyle Valilik tarafından oluşturulan Kriz Merkezince yürütülen arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

İstanbul Valiliği çöken binada yaşamını yitirenlerden kimliği tespit edilen 10 kişinin ismini açıkladı. Olayda hayatını kaybedenlerden kimlikleri tespit edilenler ise şöyle:

1- Ayşe Alemdar, 2 Yıldız Gündüzoğlu, 3 Fatma Karaman, 4 Mustafa Alemdar, 5 Safiye Alemdar, (Mustafa Alemdar'ın annesi) 6 Safiye Alemdar (Mustafa Alemdar'ın eşi) 7 Erdoğan Alemdar 8 Saime Alemdar, 9 Ecrin Alemdar, 10 Eslem Alemdar.

5 katlık ruhsatla 8 kat inşa edilmiş

Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi'nde bulunan binanın 1992 yılında 5 katlık ruhsatla inşa edildiği ve daha sonra 3 kat ilave yapıldığı tespit edildi. Vali Yerlikaya ek katların iskan izninin bulunmadığını belirtti.

Arama kurtarma çalışmalarının gece boyu devam ettiği bölgede, çevre binalar da güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı. Doğal gaz ve elektrik kesintisi yapıldı.

Ekiplerin çalışmaları sırasında, çatının bir bölümünde yeniden çökme yaşandı. Binanın enkazının altında çok sayıda aracın kaldığı da görüldü.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı

Çöken bina ile ilgili yayın yasağı getirilirken Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, çökmeye ilişkin soruşturma başlattı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da olay yerine gelerek çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Kaynak : euronews

https://www.islahhaber.net/haberprint/istanbul-da-coken-binada--hayatini-kaybedenlerin-sayisi-15-e-yukseldi--13-kisi-de-yarali-237415.html