Marsilyalı işçiler Suudi Arabistan'a giden Fransa silahlarını taşımayı reddetti

Kategori: DÜNYA - Tarih: 22 Haziran 2019 11:51
Marsilyalı işçiler Suudi Arabistan'a giden Fransa silahlarını taşımayı reddetti

Fransa'nın ülkesinde ve Avrupa'da Yemen savaşına kürekle gittiği gerekçesiyle eleştirilen Suudi Arabistan'a silah satışı Marsilya liman işçilerin tepkisini çekti. İşçilerin geçen ay Suudi Arabistan'a gönderilen Fransız silahlarını gemiye yüklemeyi reddettiği ortaya çıktı.

Huffingtonpost'tan Pierre Tremblay'ın haberine göre işçiler, 28 Mayıs Salı günü, Fransız silahlarının Suudi Arabistan'a gönderilmesinden endişe ederek limandaki yükleri gemiye yüklemeyi reddettiler. İşçiler "herhangi bir savaş için herhangi bir silah veya mühimmat yüklemeyeceklerini" söyledi.

MARSİLYA'DA YAŞANANLAR İLK DEĞİL

Marsilya limanında Fransa'ya gösterilen tepki ilk kez yaşanmıyor. 20 Mayıs'ta da İtalyan liman işçileri askeri amaçlar için kullanılabilecek teçhizat yüklemelerini engellemek için Cenova limanında greve gitti.

FRANSA'NIN SİLAH SATIŞI

Resmi rakamlara göre Fransa'nın 2018 yılındaki silah satışları toplamda yüzde 30 artarak 9 milyar 100 milyon Euro'ya ulaştı. Bu satışın yaklaşık 1 milyar Euro'luk kısmıysa Suudi Arabistan'a yapıldı. Yani Riyad'a satılan silahlar 2017'ye nazaran yüzde 50 arttı.

Konuya ilişkin zaman zaman protesto gösterileri düzenlenirken, Paris yönetimi 2019'un Nisan ayında konuya ilişkin bir girişim başlattı. Fransa İç İstihbarat Birimi, Fransa'nın Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne sattığı silahların Yemen'de kullanıldığına dair yaptıkları haberin "ulusal güvenlik sırrını açığa çıkardığı" gerekçesiyle üç Fransız gazeteciyi ifadeye çağrıldı.

O HABERLER

Kamu yayıncısı Radio France ve Disclose internet sitesinin, Savunma Bakanlığı bünyesindeki Askeri İstihbarat Şubesine ait 25 Eylül 2018 tarihli gizli bir belgeye dayanarak yaptığı haberde, Fransa yönetiminin Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) sattığı silahların Yemen'de Husilere karşı kullanıldığı öne sürülmüştü.

Belgede, Yemen'de kullanılan silahlarla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı belirtilmişti. Yemen'de Fransızlara ait 48 "Caesar" topunun kullanıldığı bölgelerde, Mart 2016-Aralık 2018 döneminde düzenlenen 52 saldırıda 35 sivilin hayatını kaybettiği aktarılmıştı.

Yemen'de aynı zamanda 70 Fransız savaş uçağının ve Fransa'nın 1990'lı yıllarda BAE'ye sattığı savaş tankının da kullanıldığı kaydedilen belgede, Yemen'de en çok hava saldırılarının can kaybına neden olduğu, Riyad'ın Mart 2015'ten bu yana Husilerin elinde tuttuğu topraklarda yoğun hava saldırıları düzenlediği, bu saldırıların sayısının 2015'ten bu yana 24 bin olarak belirlendiği vurgulanmıştı.

Belgede, Suudi Arabistan'ın Yemen'de bu hava saldırılarını yapmak için kullandığı savaş uçaklarının Fransız teknolojisiyle donatıldığı ve bunun Fransız şirketi Thales tarafından üretildiği kaydedilmişti.

Fransız devletinin Suudi Arabistan'a silah satmaya devam ettiği ve 2023'e kadar bu ülkeye 147 savaş topu teslim edeceği belirtilmişti.

Söz konusu belgenin 3 Ekim 2018'de düzenlenen Yemen konulu Sınırlı Savunma Konseyi toplantısında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Savunma Bakanı Florence Parly'ye iletildiği öne sürülmüştü.

Le Drian 13 Şubat'ta Ulusal Mecliste yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Hava Kuvvetlerine hiçbir şey vermediklerini ifade etmişti. Parly de 20 Ocak'ta France Inter radyosunda, Fransız silahlarının Yemen'de kullanılmadığını söylemişti.

SON SEVKİYAT

Öte yandan Fransa son olarak 9 Mayıs'ta bir açıklama yapmış ve Suudi Arabistan'a silah sevkiyatı gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

Kaynak : TimeTurk

https://www.islahhaber.net/haberprint/marsilyali-isciler-suudi-arabistan-a-giden-fransa-silahlarini-tasimayi-reddetti-249515.html