Rusya’dan Kırım açıklaması: Türkiye ve İsrail'in ikna olmasını bekliyoruz

Kategori: DÜNYA - Tarih: 22 Aralık 2018 13:43
Rusya’dan Kırım açıklaması: Türkiye ve İsrail'in ikna olmasını bekliyoruz

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bir televizyon kanalında Kırım’la ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Peskov, Moskova’nın Kırım’ın yeniden Rusya’ya bağlanması konusunda Türkiye ve İsrail’in ikna olmasını beklediğini söyledi.

Pervıy Kanal'a konuşan Peskov, "İki tarafla pozisyonlarımızın farklı olduğu konular var. Kırım konusunda Ankara da Tel Aviv de eskisi gibi Kırım'ın Rusya'ya uluslararası hukuka kesinlikle uygun olarak bağlandığına dair argümanlarımızı kabul etmeye hazır değil" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre Peskov, Kırım'ın Rusya'ya bağlı oluşu konusunda başka terimlerin kullanılmasının kabul edilemez olduğunu ekledi.

Peskov, açıklamalarına "Bir zaman sonra Türkiye ve İsrail'deki partnerlerimizi Kırımlıların birkaç yıl önce doğru seçimi yaptığını, doğru şekilde irade gösterdiği hususunda ikna edebilmeyi umuyoruz" sözleriyle devam etti.

Türkiye daha önce Kırım'ın Rusya'ya bağlandığını kabul etmediklerini birçok kez belirtmiş, İsrail ise bu konuda nötr bir tutum sergilemiş, ancak bu hafta BM Genel Kurulu'nun bu yöndeki kınamasını desteklemişti.

https://www.islahhaber.net/haberprint/rusya-dan-kirim-aciklamasi--turkiye-ve-israil-in-ikna-olmasini-bekliyoruz-236847.html