Rusya'nın suçlamasına muhaliflerden cevap gecikmedi

Kategori: SURİYE - Tarih: 26 Kasım 2018 02:53
Rusya'nın suçlamasına muhaliflerden cevap gecikmedi

Rusya, Suriyeli muhalifleri Halep'te klor gazı ile kimyasal gaz saldırısı düzenlemekle suçlayarak, saldırıda 8’i çocuk 46 kişinin yaralandığını ve yaralıların hastanelerde tedavi altına alındığını belirtti. Muhaliflerden cevap gecikmedi

Rusya Savunma Bakanlığı, kimyasal gaz saldırısının, Heyetu Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) kontrolü altında olan İdlib'deki silahtan arındırılmış bölgeden yapıldığını açıklayarak, silahlı muhalefetin ateşkesi sağlama taahhüdünün garantörü olduğu için konuyla ilgili olarak Ankara ile temas kurulacağını kaydetti.

Rus ordusundan Tümgeneral İgor Konaşenkov, "Kurbanlardaki zehirlenme semptomları tarafından da doğrulanan elimizdeki ön bilgilere göre, Halep'in yerleşim yerlerini bombalanmak için kullanılan top mermileri klor gazıyla dolu" dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de (SOHR), Halep'te dün akşam meydana gelen saldırının onlarca kişinin solunum problemi yaşamasına neden olduğunu duyururken, rejimin İdlib'deki bir köyü bombalaması sebebiyle de dokuz kişinin hayatını kaybettiği bilgisini verdi.

Suriye devlet televizyonu, hastanelerde tedavi altına alınan ve gaz saldırısına uğrayan sivillere ait olduğu ileri sürülen görüntüleri paylaşırken, saldırıda toplam 107 kişinin yaralandığını duyurdu.


Muhalifler suçlamayı reddetti

Muhalif liderler ise kimyasal silah kullandıklarına ilişkin kendilerine yöneltilen suçlamaları reddederek, Suriye rejimini kendilerini zora sokmaya çalışmakla suçladı.

Ulusal Kurtuluş Cephesi Sözcüsü Yüzbaşı Naci Mustafa, “Rejimin, devrimcilerin Halep’i özellikle klor gazı olmak üzere herhangi bir füze ile hedef aldığına ilişkin yalan iddialarını reddediyoruz” diyerek bu füzelere sahip olmadıklarını, bunları Suriye’de ancak rejimin kullandığının altını çizdi.

Ulusal Kurtuluş Cephesi Askeri Komutanı Abdusselam Abdurrezak ise dün DPA’ya yaptığı açıklamada, “Bize Halep’ten bilgi ulaştı. Rejim hazırlıklarını tamamlayıp, koruyucu maske takarak, Cumartesi gece yarısından sonra Batı ve Kuzey Halep'in kimyasal silahlarla bombalanması konusunda ihtiyatlı ve tedbirli olmaları yönünde halka çağrıda bulundu” diye konuştu.

Muhalefetin elinde zehirli gaz bulunmadığını ve bunu atabilecek kapasiteye de sahip olmadığını belirten Abdurrezzak, iddiaları yalan olarak niteledi ve “Bu oyundaki en büyük kaybeden siviller” dedi.

Abdurrezzak, “Rejim güçleri, birkaç aydır muhalif gruplar tarafından kimyasal silah kullanılacağına dair söylemde bulunuyor. Ama bugün öyle görünüyor ki, rejim bu kimyasal silahı kullanacak. Bize kaynaklardan gelen bilgilere göre, zamanlama gece yarısından sonra 2 ila sabah 7 arasında olabilir” diyerek uyarıda bulundu.
Kaynak : Şarku'l Avsat

https://www.islahhaber.net/haberprint/rusya-nin-suclamasina-muhaliflerden-cevap-gecikmedi-236517.html