Rusyadan ilginç çıkış Esedden izinsiz tampon bölge kurulamaz

Kategori: SURİYE - Tarih: 16 Ocak 2017 09:06
Rusyadan ilginç çıkış Esedden izinsiz tampon bölge kurulamaz

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Diplomasi Akademisi'nde görevli bir Türkolog Sputnik'e yaptığı açıklamada "20 Aralık’ta Moskova'da Rusya - Türkiye - İran el sıkıştı. Dolayısıyla öncelikle hiçbir taraf veya ülke Şam’ın izni olmadan Suriye’nin kuzeyinde bir tampon bölge kuramaz" iddiasında bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Diplomasi Akademisi'nde görevli Türkolog Dr. Nina Belyakova, Şam'ın izni olmadan Suriye'nin kuzeyinde tampon bölgenin oluşturulmasının mümkün olmadığını belirtti.

Rus akademisyen Sputnik’e yaptığı açıklamada, "Rusya, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde bir tampon bölgesi oluşturmasına yeşil ışık yakar mı, onay verir mi? Buna yanıt vermek ve konuyu yorumlamak için 20 Aralık’ta Moskova'da Rusya-Türkiye-İran üçlü görüşmelerinde yapılan açıklamaları unutmamak lazım. Suriye'nin toprak bütünlüğü ile bağımsızlığının korunması ve teröre karşı mücadele edilmesi hususunda taraflar el sıkıştı.

TAMPON BÖLGE KURAMAZ

Dolayısıyla öncelikle hiçbir taraf veya ülke Şam’ın izni olmadan Suriye’nin kuzeyinde bir tampon bölge kuramaz. Aynı zamanda bence Rusya, egemen, bağımsız devlet olan Suriye adına tampon bölge oluşturulması konusunda karar veremez. İkincisi bir devlet bunu yapmaya çalışırsa Moskova'da alınan söz konusu anlaşmalarımızı hem Rusya hem de Türkiye kaybeder. Bu anlamda bu senaryo Türkiye’nin politikalarıyla bağdaşmaz. Çünkü bugün Türkiye bölgesel güç olarak üçlü görüşmelere katılmakta ve bölgesel güçler arasında bulunmakta" diye konuştu.

'ASTANA GÖRÜŞMELERİ ÖNEMLİ'

Belyakova sözlerine şöyle devam etti: "Bu arada önümüzdeki günlerde yapılması planlanan Astana görüşmeleri, Rusya, Türkiye ve İran tarafından yapılan Suriye konusundaki diyaloğun mantıklı bir devamı olacaktır. Bu görüşmeler Suriye krizinin siyasi yollarla çözümü bağlamında çok önemli."

https://www.islahhaber.net/haberprint/rusyadan-ilginc-cikis-esedden-izinsiz-tampon-bolge-kurulamaz-88931.html