Şek günü nedir? Şek gününde oruç tutmanın hükmü nedir?

Kategori: ÖZEL HABER - Tarih: 16 Mayıs 2018 10:55
Şek günü nedir? Şek gününde oruç tutmanın hükmü nedir?

Şek günü nedir, şek günü hangi gündür? Bu günde oruç tutmanın hükmü nedir?

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Şek günü; Şaban ayının sonuncu günü mü, yoksa Ramazan ayının birinci günü mü olduğu konusunda bu günde şüphe olduğundan dolayı Şaban ayının otuzuncu gününe şek günü denilmektedir. Bu günde oruç tutmak Hanifi alimlerine göre mekruhtur, Şafi alimlerine göre ise haram denilmiştir..

Nitekim Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

(( صُومُوا لِرُؤْيَتِهِ وَأَفْطِرُوا لِرُؤْيَتِهِ؛ فَإِنْ غُبِّيَ عَلَيْكُمْ فَأَكْمِلُوا عِدَّةَ شَعْبَانَ ثَلَاثِينَ.)) [ رواه البخاري ]

"Ramazan hilâlini gördüğünüzde oruca başlayın, Şevvâl hilâlini gördüğünüzde de bayram edin. Eğer hilâl size görünmezse, Şaban ayını otuz güne tamamlayın." (Buhârî; hadis no: 1909.)

Ammâr b. Yâsir -Allah ondan râzı olsun-  bu konuda şöyle demiştir:

(( مَنْ صَامَ الْيَوْمَ الَّذِي يَشُكُّ فِيهِ النَّاسُ، فَقَدْ عَصَى أَبَا الْقَاسِمِ g.)) [ رواه الترمذي وصححه الألباني في صحيح الترمذي ]

"Kim, insanların şüphe ettikleri günde (şek gününde) oruç tutarsa, hiç şüphe yok ki Ebu'l-Kâsım -sallallahu aleyhi ve sellem-'e karşı gelmiştir." (Tirmizî. Elbânî; 'Sahih-i Tirmizî'; hadis no: 553.)

Hâfız İbn-i Hacer -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

"Ammâr b. Yâsir'in bu hadisi ile şek gününde oruç tutmanın haram oluşuna delil gösterilmiştir. Çünkü sahâbî kendi yanından söylemez. Dolayısıyla sahâbînin sözü merfu' hükmündedir.

Diğer bir görüş;
Şek günü bir kimsenin oruç tutmak adeti olan bir gününe rastlarsa o günde de oruç tutması efdaldir (M. Zihnî, Nimetu'l-İslâm, 2. Kısım, 30).
Şek gününde nafileden başka bir niyetle oruç tutmak Hanifi alimlerine göre mekruhtur. Ancak, nafileye niyet edilir de o günün Ramazan'dan olduğu meydana çıkarsa, tutulan oruç Ramazan orucu yerine geçer. Şek gününde; bu gün Ramazan'dansa Ramazan için; değilse nafile olmak üzere niyet edilerek oruç tutulması da mekruhtur. Fakat bu şekilde oruca niyet edilir de, o günün Ramazan'dan olduğu anlaşılırsa, tutulan oruç, Ramazan orucu olarak sahih olur.

Benzer bir görüş;
“Kim şek gününde oruç tutarsa Ebu’l-Kâsım’a (Peygamber Efendimiz’e) karşı gelmiş olur.” (Tirmizî, Savm 3) Diğer bir rivayette de Efendimiz şöyle buyurmaktadır: “Sizden herhangi biriniz Ramazan’dan bir veya iki gün önce oruç tutmasın. Ancak eskiden beri tuta geldiği bir oruç varsa tutsun.” (Nesâi, Sıyam 31) İkinci hadisten, eğer bir kişinin eskiden beri tuttuğu bir oruç varsa ve bu şek gününe denk gelmişse bunda herhangi bir mahzurun olmadığı anlaşılmaktadır.


Kaynaklar;
Buhari
Tirmizi
Nesai
Şamil İslam Ansiklopedisi
Muğnil Muhtaç

https://www.islahhaber.net/haberprint/sek-gunu-nedir--sek-gununde-oruc-tutmanin-hukmu-nedir--224577.html