Taliban'dan Pompeo'ya Güle Güle: 2 ABD Askeri Öldürüldü

Kategori: AFGANİSTAN - Tarih: 26 Haziran 2019 16:00
Taliban'dan Pompeo'ya Güle Güle: 2 ABD Askeri Öldürüldü

Mike Pompeo’nun Afganistan’ın başkenti Kabil’e yaptığı ziyaret sonrasında NATO bünyesinde görev yapan 2 ABD askeri öldürüldü.

Afganistan'daki NATO birlikleri tarafından yapılan açıklamada, ülkede 2 ABD askerinin öldüğü bildirilirken, askerlerin kimlikleri ve ülkenin neresinde ve ne zaman öldükleri açıklanmadı.

Afganistan’da, bu yılın başından beri en az 9 ABD askeri öldürüldü.

Nisan ayı başında, Kabil'de NATO kuvvetlerine ait askeri konvoya yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda 3 ABD askeri ölmüştü.

Afganistan'da ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon tarafından Taliban’ın iktidardan devrildiği 2001 yılından bu yana yaklaşık 2 bin 300 ABD askeri öldürüldü ve 20 bin 400'den fazlası da yaralandı.

ABD'nin Afganistan'daki askeri varlığı 2014 öncesinde 100 bin askere kadar çıkmıştı. Afganistan'da şu an NATO çerçevesinde görev yapan 14 bin ABD askeri bulunuyor.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Ocak ayında, Eylül 2014'te göreve başladığından bu yana Ulusal Güvenlik Güçleri saflarından 45 bin kişinin öldüğünü duyurdu.

Ülkede 17 yıldır süren ihtilafın sona ermesi için geçtiğimiz yazdan bu yana ABD ve Taliban arasında müzakereler sürüyor.


Pompeo: 3 ay içerisinde uzlaşma sağlanması bekleniyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün, Kabil'e yaptığı sürpriz kısa ziyarette, "Taliban ile barış görüşmelerinde ilerleme kaydedildi. Önümüzdeki 3 ay içerisinde uzlaşma sağlanması bekleniyor" dedi.

Ancak 29 Haziran’da Doha’da toplanacak olan her iki taraf da, ABD’nin bütün talepleri üzerinde anlaşmanın zor olduğunu düşünüyor.

ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Twitter’da yaptığı son açıklamada, “Eğer her konuda hemfikir değilsek, hiçbir konuda hemfikir değiliz demektir” şeklinde bir yorumda bulundu.
Kaynak : şarkul avsat

https://www.islahhaber.net/haberprint/taliban-dan-pompeo-ya-gule-gule--2-abd-askeri-olduruldu-249581.html