Trump'ın göçmenlere ilişkin kararı askıya alındı

Kategori: DÜNYA - Tarih: 20 Kasım 2018 14:12
Trump'ın göçmenlere ilişkin kararı askıya alındı

ABD'de Başkan Donald Trump'ın ülkeye yasa dışı yollardan giriş yapanların iltica başvurularının reddedilmesini öngören Başkanlık Bildirgesi federal mahkeme tarafından engellendi.

San Francisco'daki Bölge Mahkemesi Yargıcı Jon Tigar, sivil toplum kuruluşlarının iddialarını dinledikten sonra Trump'ın ABD'ye yasa dışı yollardan giriş yapanların iltica başvurularının reddedilmesini öngören Başkanlık Bildirgesi için geçici men kararı aldı.

Trump'ın 'yalnızca ABD'ye resmi kontrol noktalarından gerekli belgelerle gelenlerin iltica başvurusunda bulunabileceğini' söylediğini hatırlatan Yargıç Tigar,  1965 Göç ve Vatandaşlık Yasası'nın, ABD'ye varan herhangi bir yabancının iltica başvurusunda bulunabileceğini yazdığını belirtti ve "Başkanın yetkisi ne kadar geniş olursa olsun, bu ona göçmenlik yasasını değiştriebilme gücünü vermez" dedi.

HALK GÖÇMLENLERİ PROTESTO ETMİŞTİ

Orta Amerika'dan ABD'ye geçmek isteyen göçmen kervanının ilk dalgasının Meksika-ABD sınırına ulaşması nedeniyle bölgede gerginlik yaşandığı biliniyor. Orta Amerikalı göçmenlerin Tijuana'yı terk etmesini isteyen yüzlerce kent sakini sokaklara döküldü. ABD ve Meksika sınır geçişinde asker sayısını ve güvenliği artırdı.

Birleşmiş Milletler (BM), Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola çıkan göçmen konvoyuna 7 binden fazla kişinin katıldığını, bunlar arasında 2 bin 300 çocuğun bulunduğunu tahmin ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump, bunun bir 'ulusal güvenlik' meselesi olduğunu belirtmiş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kente yığılan göçmenlerin suç ve büyük problemlere neden olduğunu savunarak, "Evinize gidin!" ifadesini kullanmıştı.

Kaynak : sputniknews tr

https://www.islahhaber.net/haberprint/trump-in-gocmenlere-iliskin-karari-askiya-alindi-236461.html