Uluslararası Af Örgütü, Fas ve İspanya'nın Göç Politikalarını Kınadı

Kategori: DÜNYA - Tarih: 11 Eylül 2018 01:39
Uluslararası Af Örgütü, Fas ve İspanya'nın Göç Politikalarını Kınadı

Uluslararası Af Örgütü, yaz başından beri, özellikle Fas’ın kuzey bölgelerindeki göçmen karşıtı baskıları gözlemliyor.

Uluslararası Af Örgütü, yaz başından beri, özellikle Fas'ın kuzey bölgelerindeki göçmen karşıtı baskıları gözlemliyor. HuffPostFas'ın haberine göre, bu zalim ve yasadışı zorlu göç yolculuğunda yaklaşık 5000 kişinin kötü etkilendiğini belirtiliyor.

İnsan Hakları Örgütü, göçmenlerin ülkenin güney ve doğusunda (Cezayir sınırına yakın) yerlere göç edişini şok edici olarak betimliyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Heba Morayef, Fas'ın göç ve iltica politikalarının 2013 yılında yürürlüğe girmesinden sonra, bunun geçmişe doğru kaygı verici bir adım olduğunu belirtti ve Fas'n bu ayrımcı politikasını derhal durdurmaya davet etti.

Af Örgütü, Fas'ın göçmen politikasından, geçen ay bazı yasal belgelere sahip kişilerin de etkilendiğini söyledi. Bazılarının yerlerinden edilerek uzak bölgelere; Tiznit, Errachidia, Benguerir, Beni Mellal ve Marakeş'e gitmeye zorlandığını açıkladı.

Heba Morayef, Fas'a göçmenleri kabul edip etmeme konusunda İnsan haklarını düzenleyen sözleşmelere uygun olarak uluslararası yasalara uygun şekilde hareket edeceklerini söyledi.

Af örgütü, geçtiğimiz ağustos ayında, İspanya'nın Sebta yerleşim yerlerini ayıran, güvenlik bariyerlerini zorla aşan yüzlerce göçmenin yetkililer tarafından sınır dışı edilmesinin ardından, tutuklanıp cezaevine konan bazı göçmenlerin 10 Eylül'de başlayacak duruşmalarını beklediğini belirtti.

1992 yılında Fas ve İspanya arasında imzalanan ve istisnai durumlarda devreye konulan bir yasa mevcut.

Uluslararası Af Örgütü, “İspanya ve Avrupa Birliği, uluslararası hukukun gerektirdiği gibi, insan haklarının korunmasına ve bu ülkede bir sığınma sisteminin kurulmasına öncelik vererek Fas'la işbirliğini güçlendirmelidir.” dedi.

Kaynak : TimeTurk

https://www.islahhaber.net/haberprint/uluslararasi-af-orgutu--fas-ve-ispanya-nin-goc-politikalarini-kinadi-225674.html