Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

Halep'e ölüm yağıyor: 42 ölü, 82 yaralı

Okunma: 5885
SURİYE 16 Kasım 2016 16:22
Videoyu Aç Halep'e ölüm yağıyor: 42 ölü, 82 yaralı

Suriye'nin Halep ilinde muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yoğun bombardıman sürüyor.

Suriye'nin kuzeyindeki Halep ilinin muhaliflerin kontrolündeki semtleri, dün öğleden bu yana yoğun hava saldırısına maruz kalıyor.

Halep'teki sivil savunma yetkililerinden Bibers Mişal "Esed rejimi ve Rusya'ya ait savaş uçakları dün sabahtan beri Halep semalarından hiç ayrılmadı" dedi.

Suriye'nin kuzeyindeki Halep ilinin muhaliflerin kontrolündeki semtleri, dün öğleden bu yana yoğun hava saldırısına maruz kalıyor. Hava saldırılarında ölen sivil sayısı sayısı 42'ye, yaralı sayısı 83'e çıktı.

Mişal, Halep'in doğusunda muhaliflerin kontrolündeki Şear, Salahaddin, Muyesir, Mesekin Hanano, Haydariye ve Sahur semtlerinin karadan da hedef alındığını söyledi.

Şear semtinde bir okulun da vurulduğunu belirten Mişal, ''Sivil savunma ve sağlık ekipleri yoğun saldırılar nedeniyle olay yerlerine ulaşmakta güçlük çekiyor. Halk korkudan evlerinden çıkamıyor" diye konuştu.

Halep'te olay yerinde yaralanan sivillere yardıma giden ekipler, yaralıları tedavi için hastaneye kaldırdı.
Halep'te olay yerinde yaralanan sivillere yardıma giden ekipler, yaralıları tedavi için hastaneye kaldırdı.

''Olay yerine giden ambulans bombalandı''

Olay yerine giden bir ambulans şoförünün de hava saldırısında öldüğünü söyleyen Mişal, 6 sivilin daha yaşamını yitirdiğini, onlarcasının da yaralandığını aktardı.

Mişal, "Hareket eden her şey bombalanıyor. Halk panik içinde ne yapacağını bilmiyor. Yaralılar hastanelerine dahi götürülemiyor" dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau dün yaptığı açıklamada, Rusya'nın ve Esed rejiminin Halep'te hava saldırılarını yenilemesini kınadıklarını belirterek, "Son raporlara göre Suriye'de beş hastaneye ve bir ambulansa saldırdılar. Bunun uluslararası hukukun ihlali olduğuna inanıyoruz." ifadesini kullanmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov ise dün yaptığı açıklamada, Rus jetlerinin 28 gündür Halep üzerinde uçmadığını savunmuştu.
Kaynak : yeni şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |