Video Foto Galeri Yazarlar
18.11.2017 - Cumartesi

Halep'ten 'son' mesajlar

Okunma: 4805
SURİYE 13 Aralık 2016 18:46
Videoyu Aç Halep'ten 'son' mesajlar

Kuşatma altında, âkıbetlerinin ne olacağını bilmeyen bazı Halepliler, sosyal medya aracılığıyla seslerini duyurmaya çalışıyor. Mesajların çoğu 'Bu belki son seslenişim' diye başlıyor.


 

Selim Ebu Nasır, kuşatılmış Halep’te bir dişçi. Pazartesi günü rejimin eline geçen Bustan el Kasr bölgesinde bir hastanede çalışıyordu. Esed ordusunun ilerleyişinden sonra o da muhaliflerin elinde kalan Ansari bölgesine kaçtı. İnternet üzerinden yayınladığı videoda bir ateşkes çağrısı yaptı. Nassar, muhaliflerin bölgelerindeki insani şartların çok zor olduğunu anlattı.

"Bölge her türlü bombardımana maruz kalıyor. 2 kilometre kareyi aşmayan bir bölgede çoğu sivil 80 bin kişi var... İnsanlar ateşkes istiyor" diyen Ebu Nasır sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu belki de son seslenişim. Umarım dünyanın bir tarafında biri beni duyar ve kendi hükümetlerine iletir ki bombardıman, savaş bu delilik durdurulsun. Biz yaşamak istiyoruz. Hayatı seviyoruz. Umarım bir daha görüşebiliriz."

Lina Şami, kuşatılmış bölgeden haber aktaran bir mimar. Sosyal medyada çok sayıda kişi tarafından takip ediliyor. O da Twitter’de ‘son mesajı’nı yayınladı. ‘Halep’te bir soykırım tehlikesiyle karşı karşıyayız’ diyen Şami en az 50 bin sivilin hâlâ kuşatılmış bölgelerde yaşadığını söyledi ve yardım talep etti.

Halep'te yaşayan Suriyelilerin sosyal medyadan paylaştıkları mesajların birçoğu, "Bu belki son sesleniş' diye başlıyor. 

 


 

"Son mesaj. Dünyada kimsenin bize yardım etmemesi çok üzücü. Kimse beni ve kızımı tahliye etmiyor. Güle güle. - Fatemah"

 


 

"Son mesaj. Her şey için teşekkürler. Birçok anı paylaştık. Son tweetler duygusal bir babadandı. Hoşçakalın." 

  

"Hava ve top saldırıları devam ediyor, ölüler sokaklarda, yıkıntıların altında. Yardım edecek kimse yok, herkes tek başına."

 

"İnsanların kalplerindeki korkuyu kimse tarif edemez. Hâyâl kırıklığı ve korku hepimizi öldürüyor. #SoykırımıDurdurun"

Kaynak : Aljezeraa

Haber var islah eder, haber var ifsad eder