Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

Hama’da Yaşanan Şiddetli Çatışmalar ve Medyanın Yaşananları Görmezden Gelişi

Okunma: 2960
ÖZEL HABER 12 Aralık 2017 19:26
Videoyu Aç Hama’da Yaşanan Şiddetli Çatışmalar ve Medyanın Yaşananları Görmezden Gelişi

Heyet Tahrir'uş Şam Hama'da yaşanan şiddetli çatışmalarda IŞİD'in ve Esed Rejiminin birlikte hareket edişini görmeyen medya'ya seslendi.

KahveKitap
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Heyet Tahrir'uş Şam kaynakları Hama'da IŞİD'in, Halep bölgesindeyse Esed Rejim'inin saldırıları hakkında bir açıklama yaptı, açıklama İBA ajansı tarafından paylaşılırken bölgede IŞİD ve Rejim'in birlikte hareket edişini söz konusu etti.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

 

Hama kırsalı Hey’et Tahriru’ş-Şam’ın rejim ordusu ve müttefikleri karşısında yürüttüğü büyük çatışmalara tanıklık etmekte. Çatışmalar, saldırı ve geri çekilmeler, özgürleştirme ve bırakmalarla belirginleşmekte. Cani rejimin subaylarından ve askerlerinden birçoklarının ölümüne neden oldu.

“Ebu Dali” savaşı mücahidlerin önemli bölgeleri ele geçirerek ilerlemesi ile sonuçlanırken rejim çeteleri Hey’et’e bağlı "Seçkin Birlikler" karşısında büyük yenilgiler tattı. Ancak doğu Hama’da şüpheli ve karmaşık bir şekilde, Haricilerin, araçlarıyla birlikte Nusayri rejimi bölgesinden geçip özgür bölgelerde ilerleme kaydedişi ve ardından birçok noktada şiddetli çatışmalara geçilmesi mücahidleri şaşırtmıştır.

Hama kırsalı savaşlarının akışına ışık tutmak için İba Ajansı Hey’et Tahriru’ş-Şam askeri yetkililerinden Ebu Zübeyir eş-Şami ile görüştü. Şami sözlerine şöyle başladı: “Rejim ve müttefiklerinin doğu bölgelerinde durumları lehlerine çevirmeleri sonrasında, mücahidler düşmanın İdlib’e yönelme planlarını bozmak amacıyla Hama savaşını başlattılar.” Devamla, mücahidlerin bazı hedeflerini gerçekleştirdiklerini, bölgenin ve halkının güvenliği için, mücahidlerin Hama şehrine ve kırsallarına ilerleme girişimlerini durduran Devle cemaati olmaması durumunda hedeflerin tamamının gerçekleşebileceğini belirtti.

Yine konuyla ilgili olarak eş-Şami şunları söyledi: “Hama savaşının başından itibaren mücahidler cani rejim ve müttefiklerinin Kuzey ve Doğu Hama kırsallarına ilerleme girişimlerini durdurdular. Bu esnada 550 üzerinde rejim askeri öldürüldü ve 1000’den fazlası yaralandı. Yine 30 üzerinde tank patlatıldı ve mücahidler, askeri araçlar, orta ve ağır derecede silahlar ganimet aldılar.”

Ayrıca Hey’et askeri komutanı; Hey’et Tahriru’ş-Şam’ın Güney Haleb ve kırsalında, rejimin ve Rafızilerin bölgeye ilerleme girişimlerini engellemek için şiddetli çatışmalara girdiklerini; mücahidlerin bazı köyleri geri aldıklarını, rejim askerlerinden öldürdüklerini ve askeri araçlar ganimet aldıklarını belirtti.

Ebu Zübeyir; bir yandan Nusayri rejimin diğer yandan Haricilerin ilerleme girişimlerinin tekrarlanmasının bölge halklarının tehcirine neden olduğunu, -en önemlileri Ceyşu’l-İzze ve Ceyşu’n-Nasr olan- diğer gruplarla birlikte Hey’et askerlerinin Hama ve Haleb kırsallarında girdikleri savaşların, dini ve namusu himaye savaşları olduğuna, aynı zamanda Esed rejimini İdlib’e yerleştirerek Şam ehlinin devrimlerini ve mübarek cihadlarını bitirmeyi hedefleyen Batı’nın planlarını boşa çıkarma savaşı olduğuna işaret etti.

Bugün Ehli Sünnet’in düşmanlarına karşı giriştiği çatışmaların şiddetlenmesiyle ilgili olarak eş-Şami; büyük bir medya karartmasına, savaş olaylarının genel kitlelerden uzak tutulmasına, özellikle de bölgenin tanıklık ettiği büyük göçlerin, altyapıların büyük yıkımlara maruz kalışının, hastane ve fırınlar gibi hizmet müesseselerinin ve hatta mescidlerin işgalci Rus uçaklarının nefretinden salim kalamadığına değindi.

Analizciler, Hama ve Haleb kırsallarında yürütülen son savaşların, hak sahiplerinin Şam devrimleri ile işgalci Rusya ve İran’ın rejim ordusundan oluşan vekilleri arasındaki çatışmanın sıcak yüzü olduğunu; Riyad’da, Astana’da ve Cenevre’de farklı isimler altında siyaset masalarında yürüttüklerinin ise, -fütursuzca bir medya karartmasıyla birlikte- tüm vahşet araçlarını ve yıkım silahlarını kullandıkları sahadaki barbarlıklarını örtme amaçlı olduğunu düşünmekte.

Lakin zalimin gecesi ne kadar uzasa da, destekçileri ne kadar artsa da, hakkın fecri doğacak ve onu bozguna uğratacaktır.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder