Video Foto Galeri Yazarlar
15.10.2019 - Salı

Hama’nın kuzeyinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor

Okunma: 1062
SURİYE 7 Mayıs 2019 17:45
Videoyu Aç Hama’nın kuzeyinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor

Suriye hükümeti 6 Mayıs'ta muhaliflerle yaşanan şiddetli çatışmaların ardından Hama’nın batı kırsalındaki bir köyü ele geçirdiklerini duyurdu. Aynı şekilde Rusya ve Suriye uçakları, iki ana yolu açma planları çerçevesinde İdlib, Halep, Hama ve Lazkiye’yi içeren “kuzey üçgenini” bombalamayı sürdürdü.

KahveKitap
Suriye’deki askeri kaynakların Alman Haber Ajansı’na (DPA) dün aktardığına göre, orduya mensup bir birlik, muhaliflerle yaşanan şiddetli çatışmalardan sonra  el-Bana ve el-Canabra köylerini ele geçirdi. Bölgenin yakınlarındaki stratejik öneme sahip Tel Osman bölgesini kontrol etmek için çatışmaların halen sürdüğünü aktaran kaynak, “Hama ve İdlib kırsallarındaki el-Canabra köyünde, Tel Osman’da, Abdin’de ve Kafar Sicnah’ta muhaliflere bağlı onlarca silahlı öldü” dedi.

Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı Ceyş el-Nasır’dan bir komutan, Suriye hükümet güçlerinin Ceyş el-Nasır ve (Ulusal Kurtuluş Cephesi de dahil) diğer gruplardan silahlılarla yaşanan çatışmaların ardından el-Bana köyünü ele geçirdiğini duyurdu. Komutan, “Hükümet güçleri, Süheyl el-Hasan komutanlığındaki Kuvvet el-Nimr’e (Kaplan Kuvvetleri) bağlı grupların baskınlarına maruz kaldı. Hükümet güçlerine ait iki zırhlı araç ve çeşitli teçhizatlar imha edildi” ifadelerini kullandı.

Komutan açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Çatışmalar halen Tel Osman’da devam ediyor. Muhalif gruplar Rus uçakların hava saldırılarına rağmen savaşıyor. Tel Osman, bizim kontrolümüzde. El-Bana köyü, hükümet güçlerinin kontrolünde olsa bile ateş altında.”

Muhalif Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden bir komutan da “Rus savaş uçakları, Hama ve İdlib kırsallarındaki Kafr Nabudah, Abdin, Kafar Sicnah, Hama’nın batısındaki Sahab ve Kure köylerine onlarca hava saldırısı düzenledi” açıklamasında bulundu.

Suriye muhalefeti de dün sabah Hama’nın kuzey kırsalında başlayan çatışmalarda hükümet güçlerinden en az 10 kişinin öldüğünü ve onlarca kişinin de yaralandığını duyurdu. 

Kurtuluş Cephesi’nden bir komutan, DPA’ya yaptığı açıklamada, “Muhalif gruplar, hükümet güçlerinin Hama’nın kuzeyindeki Kafr Nabudah cephesine yönelik saldırısını başarısızlığa uğrattı. Aralarında onlarca ölü ve yaralı var” dedi.

Suriye kara kuvvetleri, geçen pazar günü Hama’nın kuzeyinde bir operasyon başlatarak kasabaları bombardımana ve topçu saldırılarına tutmuşlardı.

Hükümet güçleriyle savaşan bir saha komutanı, ordu topçularının Hama’da ordu mevziilerinin bulunduğu ve sivillerin yaşadığı bölgelerin hedef alınması sonrasında Hama’nın kuzeyindeki muhalif silahlı unsurların hareket hatlarını bombaladığını belirtti.

ÖSO’ya bağlı Ceyş el-İzze’den bir kaynak, “Muhalif gruplar, 20’den fazla Grad tipi roketle Halep ve İdlib kırsallarını bombalamak için Rus savaş uçaklarının kullandığı Hmeymim Hava Üssü’nü hedef aldı” dedi.


Rus uçakları da Halep’teki bölgeleri de bombalamaya devam ediyor. Suriye muhalefetine bağlı sivil savunma kaynağı, “Rus savaş uçakları dün Halep’in güney kırsalındaki Zerbeh kasabasına iki hava saldırısı düzenledi. İlk saldırı bir sağlık merkezini, ikinci saldırı da sivillere ait evleri hedef aldı. Saldırıda iki çocuk öldü, 5 kişi de yaralandı” açıklamasında bulundu.  Kaynak, Rus uçaklarının Hama’nın batısındaki Sirmaniyah köyü, İdlib’in güneyindeki Kafar Avid, Kansafra, el-Nakir, Şanan ve Deir Sunbul kasabalarını da hedef aldığını ve onlarca kişinin öldüğü ve yaralandığı bilgisini verdi.

Türkiye’nin desteklediği Suriye muhalefeti güçleri de yaptıkları açıklamada Moskova ve müttefiki Suriye hükümetinin, yaptırımlardan etkilenen Suriye ekonomisini güçlendirmek amacıyla ülkenin kuzey batısında iki ana yolu kontrol etmeye çalıştığını kaydetti.

Muhalifler, hükümet güçlerinin başlattığı saldırıların altıncı gününde İdlib’in güneyindeki el-Lataminah ve Maaret el-Numan kasabalarının yanı sıra Cisr eş-Şuğur ve el-Gab Ovası’nın hedef alındığını belirtti.

Muhalifler, söz konusu alanların kontrolünün Suriye hükümeti güçlerini İdlib, Hama ve Lazkiye’den Akdeniz sahiline kadar uzanan stratejik M5 ve M4 yollarının kontrolüne yaklaştıracağını ifade etti.

Saldırıların başladığı ilk günlerde, geçen eylül ayında Rusya ile Türkiye arasında uzlaşı sağlanan tampon bölgedeki Hama’nın kuzeyi ve İdlib’in güney kasabaları hedef alınmıştı.
Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder