Video Foto Galeri Yazarlar
25.5.2019 - Cumartesi

Hamas, Çıkmaz Sokağa Girdiği Halde Uzlaşı İçin Açık Bir Kapı Bıraktı

Okunma: 757
FİLİSTİN 25 Eylül 2018 09:19
Videoyu Aç Hamas, Çıkmaz Sokağa Girdiği Halde Uzlaşı İçin Açık Bir Kapı Bıraktı

Hamas Hareketi, uzlaşı anlaşması için Mısır’ın sarf ettiği çabalara açık kapı bıraksa da, söz konusu çabalar neredeyse çıkmaza girdi.

Hamas yetkililerinden biri olan Sami Ebu Zühri, hareketin Gazze’de yeniden bir idari komite oluşturmayacağını söyleyerek, “Mısır’ın çabalarına büyük ölçüde fırsat tanıyacağız” şeklinde konuştu.

Ebu Zühri, Mısırlı heyet ile Hamas liderlerinin yaptığı toplantıdan bir gün sonra gazetecilere Gazze’de yaptığı açıklamalarda, “Önemli ve stratejik bir toplantıydı. Mısır’ın konumu, Filistin güçleri ile dengeli bir şekilde. Bu denge Filistin’le ilgili dosyaların ele alınması konusunda Mısır’ın başarısını garantiliyor” dedi.

Mısırlı heyet, geçtiğimiz Cumartesi günü Hamas liderleri ile bir araya geldi. Ancak herhangi bir sonuç elde edilemedi.

Hamas’tan Fetih’e ret

Kaynakların Şarku’l Avsat’a verdiği bilgilere göre Hamas, Fetih’in belgesini tamamen reddetti. Gazze’ye uygulanan yaptırımların kaldırılması, ulusal birlik hükümeti kurulması ve vergilerin teslim edilmesinden önce memurlara maaşlarının ödenmesi konusunda güvence verilmesinde ısrarcı davrandı. Hamas, ayrıca Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) dosyasının ele alınmasını ve silahlarına dokunulmamasını istedi.

Sami Ebu Zühri’ye göre hareketin ulusal uzlaşı konusuna bağlı olduğunu ancak 2011-2017 anlaşmasını uygulama konusunda topun şu an Fetih hareketi ve Filistin hükümetinde olduğunu söyledi.

Ebu Zühri, Ulusal Uzlaşı Hükümeti’ni hedef alarak, “Bazı bakanlar, ulusal mutabakata başvurulmaksızın değiştirilemeyecek” ifadelerini kullandı.

Hareketin öncelikle Gazze’ye uygulanan yaptırımların kaldırılması konusunda ısrarcı olduğunu ve tüm yeni yaptırımları reddettiğini belirten Ebu Zühri, “Buna sessiz kalmayacak, seçenekleri var” şeklinde konuştu. Bu seçeneklere herhangi bir işarette bulunmadı.

Ebu Zühri, Hükümet Başbakanı Rami el-Hamdallah’ın, Hamas karşıtı açıklamalarına ve sınır kapılarının teslim edilmesini talep etmesine ise şaşırdığını ifade etti. Hamdallah’ın açıklamalarına ilişkin, “Hangi sınır kapılarından bahsediyor? Biz 3 sınır kapısını da teslim ettik. Şu an orada Filistin hükümetinin yetkilileri var. Ne istiyorlar?” dedi.

Sami Ebu Zühri, vergi tahsilatları konusunda ise memurların maaşlarının ödenmesi garanti edildiği durumda vergilerin herhangi bir Arap tarafa aktarılacağını belirtti.

Hamas yetkilisi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın tehditlerini reddederek, “Hamas çoğunluğu elde ederek galip geldi. Buna saygı duyması gerekiyor. Karar çıkarma konusuna ortak olmanın hakkımız olduğunu söylüyoruz. Ancak, bir taraf geliyor ve tüm Filistin halkının parasına sahip oluyor. Gazze halkını bundan mahrum ediyor. ‘Hamas’a ya vazgeçersin ya da biz seni vazgeçirmeyi biliriz’ diyor. Bu ulusal bir dil değil. Bunu kabul edemeyiz” şeklinde konuştu.

Ebu Zühri, Filistin yönetiminin, hareketi, ‘Gazze Şeridi’ni ayırmak için çalışmakla’ suçlamasını kınayarak, “Biz bunu istemiyoruz. Asla da buna izin vermeyiz. Gazze’yi ayırmak isteyen eylemlerine dikkat etmeli” dedi.

Seçimlerle ilgili olarak “Seçime girmekten kaçmıyoruz. Tamamen hazırız” ifadelerini kullandı. Fetih Hareketi ve Filistin yönetimi tarafından yöneltilen, ‘Hamas’ın İsrail’le uzlaşı için ateşkes yapmaya çalıştığına’ dair suçlamaları ise reddetti. “İki dosya arasında bir bağ yok” diyen Ebu Zühri, “Grupları ateşkes için seçenek aramaya iten kim?” diye sordu.

Gazze’deki insani durumun oldukça zor olduğunu belirten Zühri, “Halkımızın yükünü hafifletmek için her yola başvuracağız” dedi.

Ebu Zühri açıklamalarında uzlaşının çıkmaz bir yola girdiğini de ifade etti.

Öte yandan Hamas, Fetih Hareketi ve Mısırlıların, Abbas’ın BM’deki teklifini destekleme talebini reddetti. Ebu Zühri bu konuda, “Gazze’ye yaptırım uygularken onu nasıl destekleyebiliriz? Halkımız ya da dünya, bu tutumu onaylayacak mı? Ayrıca Abbas’ın söylemlerinde yeni olan ne? ABD yönetimi ile ilişkiyi kestik diyor. Güvenlik hizmetleri hala bütçelerini oradan karşılıyor. Konuşmasının içeriğinin meşruiyeti ve ulusal bir fikirbirliği yok” şeklinde konuştu.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder