Video Foto Galeri Yazarlar
27.6.2019 - Perşembe

Hamas duyurdu: Ateşkes sağlandı

Okunma: 715
FİLİSTİN 26 Mart 2019 02:10
Videoyu Aç Hamas duyurdu: Ateşkes sağlandı

Gazze Şeridi'nden fırlatıldığı açıklanan bir roketin Tel Aviv'de bir eve isabet etmesinin ardından Hamas, roket saldırısını düzenlemediğini duyurdu ancak İsrail ordusu Gazze'deki Hamas hedeflerini vurduğunu açıkladı. Hamas, akşam saatlerinde Mısır arabuluculuğunda ateşkesin sağlandığını açıkladı. İsrail henüz ateşkesle ilgili bir açıklama yapmadı.

Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan görgü tanıkları, gündüz saatlerinde Gazze'nin batısındaki Hamas askerinin konuşlandığı bölgeye İsrail jetleri tarafından en az iki kez bomba atıldığını söylüyor.

İsrail jetlerinin Gazze'yi bombaladığını duyurmasının hemen ardından, Washington'da bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve ABD Başkanı Donald Trump basın toplantısı düzenledi. Burada Trump, ABD'nin, İsrail'in 1967'de işgal, 1981'de ilhak ettiği Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ni İsrail toprağı olarak tanıdığını duyurdu.

 Hamas: Filistinli gruplar ve İsrail arasında, Mısır arabulucuğunda ateşkes sağlandı

 Bombardımandan birkaç saat sonra, akşam saatlerinde Reuters'a konuşan Filistinli bir yetkili, İsrail ve Hamas'ın ateşkes konusunda uzlaşma sağlandığını, yerel saatle 22.00'de ateşkesin yürürlüğe girdiğini duyurdu. Arabulucuğu da Mısır'ın yaptığını açıkladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, "Filistinli gruplar ve İsrail arasında, Mısır arabuluculuğunda ateşkes sağlandı" dedi.

Gazze'de yayın yapan Hamas TV de, ateşkesin yürürlüğe girdiğini duyurdu.

İsrail'den ateşkesle ilgili bir açıklama gelmedi.

Kaynak : BBC Türkçe

Haber var islah eder, haber var ifsad eder