Video Foto Galeri Yazarlar
17.7.2018 - Salı

HAMAS Lideri: İran Bizim En Büyük Destekçimiz, İlişkilerimiz Mükemmel

Okunma: 4041
FİLİSTİN 29 Ağustos 2017 10:35
Videoyu Aç HAMAS Lideri: İran Bizim En Büyük Destekçimiz, İlişkilerimiz Mükemmel

Filistinli grup HAMAS’ın yeni siyasi lideri Yahya Sinvar, İran’la ilişkilerini yeniden onardıklarını söyledi. Tahran Yönetiminin Suriye ve Irak’taki Sünnilere karşı uyguladığı soykırım nedeniyle dünya genelindeki Sünnilerin İran’a yönelik tepkileri üst seviyeye ulaşmıştı.

Yahya Sinvar, HAMAS’ın silahlı kanadı İzzettin Kassam Tugaylarının en büyük finansal ve askeri destekçisinin İran olduğunu belirttiği açıklamada ‘İran’la ilişkiler mükemmel’ şeklinde konuştu.

İran’ın HAMAS’a yönelik desteğinin rakamsal karşılığı, iki tarafın da açıklamadığı bir bilgi olarak tutuldu. Bölgedeki diplomatlar, İran’ın HAMAS’a olan mali desteğinin son yıllarda ‘dramatik biçimde’ düştüğünü, yardımların İzzettin Kassam’a yoğunlaştırıldığını söylüyor.

HAMAS’ın Suriye savaşında Tahran Yönetimiyle birlikte Beşşar Esed’e destek vermemesi, taraflar arasındaki ipleri germişti.

HAMAS’ın yeni siyasi lideri Yahya Sinvar, yaptığı basın açıklamasında ‘ilişkiler bugün gelişiyor ve tekrar eski günlerdeki halini alıyor’ dedi.

Şii dünyada kullanılan retorikle devam eden HAMAS Lideri: “Bu, İsrail’e karşı direnişte karşılık bulacak ve HAMAS’ın özgürlük ajandasına katkı sunacaktır.”

İsrail Hapishanelerinde 20 yıl geçiren Yahya Sinvar, HAMAS’ın eski güvenlik sorumlusuydu. Şubat ayında HAMAS’ın siyasi liderliğine getirilen Sinvar, ‘şu anda İsraille girişilecek bir savaşın HAMAS’ın stratejik çıkarlarına uygun olmadığını’ ifade etti.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder