Video Foto Galeri Yazarlar
19.1.2019 - Cumartesi

Hamas liderleri utanmadan birde destek istedi

Okunma: 7696
ÖZEL HABER 14 Mayıs 2018 20:40
Videoyu Aç Hamas liderleri utanmadan birde destek istedi

Yıllardır yapılan yardımların karşılığında tek yaptıkları 'İsrail'i tehdit' etmek olan Hamas liderleri yine destek istedi, halkı sokaklara davet etti.

NisaButikAdana
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Filistin devletinin askeri ve siyasi kanadı olan Hamas yöneticileri Kudüs olaylarının akabinde sessizliğe gömülürken, bugün Hamas Siyasi Büro eski Başkanı Halid Meşal bir açıklama yaptı. Açıklamada hiçbir yaptırım gücü olmayan Hamas liderleri tüm Arapları ve Müslümanları Filistin halkının mücadelesine destek vermeye çağırdı.

Binlerce askeri gücü (İzzettin El Kassam) olan Hamas'ın şuana kadar Filistin halkına öldüresiye müdahale eden İsrail askerlerine ne bir karşılık verildi, nede bir önleme gerçekleşti. Halbuki geçit törenlerinde Filistin askeri gücünü silahlı bir şekilde meydanlarda yürütenlerde Hamas'ın yöneticileri idi, fakat bugün halk sokaklarda İsrail'in silahlı askerlerine karşılık ölüm-kalım savaşı veriyor.Hamas'ın askeri kanadının fotoğrafları için tıklayın

Yıllardır intifada hareketi başlatarak halkı sokaklara döken sonrasında ise İsrail askerlerinin ve polislerinin sert müdahalesine maruz kalan sivillerden sonra tehditler savuran Mahmud Abbas ve Hamas liderleri siyonist İsrail köpeğinin yaptıklarına ne siyasi, nede askeri hiçbir hamlede bulunmayarak yine halkı sokaklara çağırdmakla yetindi.

Hamas lideri Halit Meşal, Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması öncesinde TRT World'e konuştu. 

Meşal, tüm dünyayı Filistin halkının haklı mücadelesine destek vermeye, Kudüs kararına daha büyük tepki göstermeye çağırdı. 

"Seyirci kalmayın"

Filistin meselesinde yaşanan son gelişmelere ilişkin İslam dünyası ve Arapların yanı sıra dünyada insani bir etkileşimin olduğundan bahsetti.

"Ancak bugün, halkımızın meşru haklarını ve mücadelesini bilen Müslüman ve Arap dünyası ile tüm dünyadaki hayır sahipleri ve derin insani özelliklere sahip dostlarımızı, ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasına seyirci kalmamaya, Kudüs'ü İsrail'e veren Amerikan mantığına teslim olmamaya çağırıyoruz."

"Bu tarihi anlarda yanımızda olun"

Gazze ve Batı Şeria'da Filistin halkının zulme karşı durduğuna dikkati çeken Meşal, İslam ümmeti ve Arap dünyasına, halklarına, liderlerine, alimlerine ayrıca dünyadaki tüm dostlarına bu tarihi anlarda yanlarında olmaları çağrısı yaptığını vurguladı.

"Dostlarımız Gazze'nin abluka altında tutulmasına hayır diyor"

Meşal ayrıca, bugün Mescid-i Aksa'nın Yahudi yerleşimciler tarafından basılması ile Gazze'ye uygulanan ablukanın devam etmesini kınayarak şunları söyledi:

"Halkımız, etrafındaki yüce İslam ümmeti ve insani dostlarımız, 'İşgale hayır, yerleşime hayır, haklarımızdan vazgeçmeye hayır, Gazze'nin abluka altında tutulmasına hayır.' diyor. Allah'ın izniyle bunu gerçekleştireceğiz."

"Halkımız teslim olmayacak"

ABD tarafından sunulan yüzyılın anlaşması ile ABD'nin İsrail büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasını anımsatan Meşal, Filistin halkının geleceğini, ABD veya İsrail'in değil halkın bizatihi kendisinin belirleyeceğini vurguladı.

Meşal, ABD ve İsrail'i işaret ederek, "Tarih onlardan daha büyüktür. Halkımız onlara teslim olmayacaktır." dedi.

Bugün artık Kudüs'ün işgalinin resmileştiği gözler önüne serildi. Osmanlı padişahı zamanında Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı Kudüs surlarına siyonist bayrağı yansıtılarak “Teşekkürler Trump” yazıldı.BM ve AB başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesi İsrail’in Gazze’de yaptığı katliamı kınamakla yetindi.

Bugün yine bütün dünya Müslümanları sokaklarda Filistin davasını savunurken, davasını satan ve bundan nemalanan Hamas ve Mahmud Abbas yine İsrail'i tehdit mi edecek denildi?

Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana