Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

Hamas'tan uluslararası topluma çağrı

Okunma: 2912
FİLİSTİN 31 Ekim 2014 10:44
Videoyu Aç Hamas'tan uluslararası topluma çağrı

Hamas, uluslararası toplumdan İsrail'in ihlallerine ses çıkarmasını Arap ülkelerinden ise İsrail'deki temsilcilerini çekmesini istedi

KahveKitap

Filistin'de Hamas Hareketi, uluslararası toplumdan, İsrail'in Müslümanların kutsallarına yönelik tacizlerini durdurmasını talep etti

Hareketten yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in Mescid-i Aksa'yı kapatması söylemlerine karşı uluslararası topluma, Müslümanların kutsallarına yönelik tacizleri nedeniyle bu ülkeye engel olma çağrısında bulundu.

Açıklamada, Arap-İsrail ilişkilerinin kesilmesi, İsrail'deki Arap temsilcilerin geri çekilmesi ve Arap ülkelerindeki İsrail temsilcilerinin geri gönderilmesi gerektiği vurgulandı.

Filistin devleti ve uzlaşı hükümetinin, Mescid-i Aksa'ya yönelik sorumluluklarını taşımaya davet edildiği açıklamada, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'tan, İsrail'le yapılan güvenlik koordinasyonu anlaşmasını iptal etmesini, yine bu ülkenin "Kudüs ve kutsallara yönelik saldırılarına karşı halka ayaklanma imkanı tanıması" istendi.

İsrail güçleri, önceki gün Batı Kudüs’te "aşırı sağcı" hahama yönelik silahlı saldırının ardından ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlara kapatıldığını açıklamış, dün ise söz konusu kararını kaldırdığını bildirmişti.

İşgal güçlerinin, haham Yehuda Joshua Glick'e saldırıyı düzenlediği iddia edilen Mu'tez Hicazi'yi (32) öldürmesinin ardından ise dün Filistinlinin Doğu Kudüs'teki evinin çevresinde toplanan gruba güvenlik güçlerinin müdahalesinde 20 kişi yaralanmıştı.

Kaynak : Dunyabulteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder