Video Foto Galeri Yazarlar
19.1.2018 - Cuma

Han Şeyhunda Kimyasal saldırıdan geriye kalanlar

Okunma: 3438
ÖZEL HABER 8 Mayıs 2017 18:10
Videoyu Aç Han Şeyhunda Kimyasal saldırıdan geriye kalanlar

Kimyasal saldırıdan sonra Han Şeyhun sokaklarındaki yaşamı, insanların çektiklerini takipçilerimiz Islahhaber.net için görüntüledi.

 ISLAH HABER / HAN ŞEYHUN ÖZEL HABER 

Suriyenin İdlib kentinin Han Şeyhun kasabasına 04.04.2017 tarihi sabah saat 06:40 saatlerinde Esed rejimi tarafından kimyasal (sarin) gazı saldırısında 100ü aşkın insan hayatını kaybetmiş, ve yüzlerce kişide kimyasal gazla alakalı çeşitli hastalıklar sebebiyle yaralanmıştı.

İdlib Han Şeyhun kasabasındaki insanların neler çekdiklerini ve kasabanın durumu hakkında bilgi sahibi almak için bölgeden takipçimiz ISLAHHABER için insanların dramını görüntüledi.

Kimyasal saldırı esnasında bölgede yaşanan kişilerden Abdusselam'la birlikteyiz, 2 kardeşini Esed'in kimyasal saldırısında kaybeden Abdusselam'ın kucağında oynadığı çoçuk saldırının yapıldığı alanın 100 metre ilerisinde oturuyor. Zehirli gazların etkisi sebebiyle hayatını bu şekilde (kendini kontrol edemeden ve çeşitli hastalıklarla) devam ettirmeye çalışıyor. Doktorlar gerekli ilaç ve faal durumda hastane olmadığı için tedavi edemiyor. Bölgede bu şekilde olan çoçukların durumu oldukça fazla.

Abdusselam bizlere kimyasal saldırının yapıldığı saatleri anlatıyor;Tercüme; ''Khan shen hun 4.4.2017 kimyasal saldırının yapıldığı saatlerde ben evde yatiyordum, saat 6.40 geciyordu, bir bomba sesi duydum, evden ciktim ve bu bomba sesi nerden geliyor diye bakmak icin, bir beyaz bir duman gördùm, bomba renksizdi, hava gibi. Benim evin yanina kimyasal bomba vurdu. Dişarı baktigimda herkes yerde yatiyordu. Bir kimse yardima gittiginde, insani yerden kaldirmak icin, o kiside onun ùzeri bayilip dùsùyordu. Bende yardima gittim ve o andan sonra hatirlamiyorum, bir gün sonra hastanede uyandiktan sonra ne kadar cok ölü oldugunu ve kimyasal bir bomba oldugunu ògrendim ve komple ailem hastanede oldugunu ògrendim. Kuçağımdaki bu çoçukta kimyasal saldırıdan etkilenenler arasındaydı.''


Bölgede kimyasal saldırı ve bombardıman sonrası hiçbir hastane yada sağlık ocağı çalışmıyor. Durum böyle olunca kimyasal sarin gazına bağlı hastalıklarda beraberinde geliyor.

Bölge insanlarının bombardıman sonrası çoğunun evi kullanılamaz hale gelirken, çadırkentlerde yer olmadığından ve kendilerine ulaşan çadır olmaması sebebiyle boş arazilerde yaşam mücadelesi veren insanlar görüntülere geliyor. İlk bakışta sanki piknik yapiyorlarmış gibi geliyor gözümüze halbuki onlar yaşamlarını sürdürüyor yerde serili olan bez parçaklarının ve halıların üzerinde.


Han Şeyhun'dan Camii'de imamlık görevinde bulunan altta resimlerde bulunan kişide yaşamını yitirmişti.Kasaba adeta hayalet şehir olmuştu bir anda, bulunduğumuz bölgeden ayrılırken sokaklar, caddeler boş bir vaziyette, dükkanlar kapalı ve geriye bir avuç insanın yaşam mücadelesi kalmıştı.
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder